Zimní měsíce jsou zátěžovým obdobím pro lidský organismus. Nedostatek slunečního světla a pohybu na čerstvém vzduchu, nápor sezónních nemocí, stres a další faktory mají nepříznivý vliv na fungování našeho těla i psychiky. Už před příchodem jara je žádoucí organismus pročistit, revitalizovat a dodat mu novou energii. Ukážeme vám, že to jde i přírodní cestou.

Očistou těla ke kvalitnějšímu životu

Detoxikací se rozumí proces, kdy se tělo zbavuje nahromaděných škodlivin, jako jsou plísně, nežádoucí bakterie nebo lepek a další nestrávené zbytky potravy. Všechny tyto látky brání správnému fungování organismu, což se dříve nebo později nutně ukáže na našem zdravotním stavu.

Překyselení těla, zadržování vody a hromadění parazitů ve střevech, to vše může nastat a vůbec to není dobré. Tělo si o detox zkrátka říká samo – akutní potřeba očisty těla se nejčastěji projeví únavou, trávicími potížemi, depresemi nebo bolestmi zad a dalších částí těla.

Že mají střeva rozhodující vliv na naši imunitu, není žádnou novinkou, proto bychom se měli při detoxikaci organismu zaměřit v prvé řadě na ně.  Mnohdy ani netušíme, že se naše střeva zanáší toxiny, protože může jít o dlouhodobý proces, jehož následky se projeví třeba až za několik let.

Upravte si jídelníček

V prvé řadě bude nutné změnit životosprávu a upravit jídelníček. Zařaďte do něj velké množství vlákniny, kterou naleznete především v ovoci a zelenině, luštěninách, vločkách, ořechách a semínkách.

Hlavní smysl detoxikace spočívá především v omezení nebo vyřazení špatných složek potravy, takže zkuste co nejvíce eliminovat tučná a smažená jídla, konzervované potraviny a polotovary, pšeničnou mouku, uzeniny, sůl a sladkosti.  Změnu v jídelníčku doplňte o pravidelný pohyb venku a dostatek odpočinku.

Hodně pijte

V období detoxikace je nezbytně nutné dodržovat dostatečný pitný režim, který by se měl v tomto období zvýšit ideálně až o 1 litr. Pitím bylinkových nebo zelených čajů ulevíte především ledvinám a játrům, které také hrají důležitou roli v očistě těla. Vhodné jsou i nesycené minerální vody, ovocné šťávy a za malý zázrak je považována voda s citronem. Tekutiny urychlují odplavování škodlivých látek ven z těla, tak jimi rozhodně nešetřete.

Nebojte se půstu

Pokud chcete být opravdu důslední, nic nezkazíte krátkým, např. jednodenním půstem. Ten odlehčí a nastartuje váš organismus, ve kterém se tak mohou nastartovat očistné a ozdravné procesy. Pokud si netroufáte výhradně na pití vody, zkuste přidat ovocné nebo zeleninové šťávy.

Při této celkové detoxikaci těla nezapomeňte na psychiku. I duševní zdraví potřebuje očistit. Zkuste co nejvíce eliminovat stres, odepřete si všechny rušivé elementy, jako je například televize a chytré telefony, můžete vyzkoušet i meditaci. Dopřejte si čas, protože bez očisty ducha se vaše tělo vzpamatuje jen těžko.

Detoxikace je dlouhodobější záležitost, ale zkuste vydržet pár týdnů – změna ve vašem těle může být totiž trvalá!

 

Zdroj inspirace: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body + https://jakzdrave.cz/zdravi/prirozena-detoxikace-tela/