Jen málokdo žije bez zdravotních potíží. Co pár týdnů se objeví pnutí, vyrážky nebo nachlazení. Pořád něco. Je to běh na dlouhou trať. Na prsa jsou ženy ale o dost citlivější a každé píchnutí v nich vyvolává strach. Je to nutné? Ano i ne.

Na velikosti nezáleží

Rozhlédněte se kolem sebe a uvidíte, že každá žena má úplně jinou velikost. Malá, kulatá, povislá, nesourodá, přírodní nebo silikonová. Selský rozum říká, že do větších prsou se vejde více potíží, zánětů, cyst nebo bulek, ale není tomu tak. Žádná taková úměra neexistuje a v ohrožení jsou všechna prsa stejně.

Bezdětná nebo matka?

U rizika rakoviny se často zmiňuje i fakt, že ženy, které ještě nemají dítě nebo ho do svého života ani nepřivedly (z vlastní vůle nebo kvůli zdravotním omezením), jsou častěji na mušce. Některé studie to potvrzují, jiné vyvrací. Nedá se tedy s jistotou určit, jestli hormonální kolotoč spojený s těhotenstvím a následným mateřstvím funguje jako prevence před rakovinou prsu.

Nemyslete na nejhorší

Ano, čísla rakoviny prsu stoupají. Dlouhodobě. A nic nenasvědčuje tomu, že se v nejbližších letech situace změní. Dokonce klesá věk pacientek. To ale neznamená, že na pohmat citlivá prsa nebo pnutí v nich automaticky znamená obávaný nález.

Menstruace

Nejčastější příčina bolesti v prsou souvisí s pravidelným cyklem. Citlivost se většinou zhorší po porodu. Pár dní před začátkem menstruace se nafouknou a jsou velice citlivá na dotek. Špatně spíte, vadí vám oblečení, nesnesete pohyb rukou. Jsou horká a tepe v nich. Nemusí to trvat až do konce periody, někdy se to ale protáhne i na celý týden. Po skončení cyklu pnutí většinou ustupuje a přihlásí se zase až za měsíc. Někdy je to lepší, jindy horší. Bolest pochopitelně zhoršuje i stres a psychická nepohoda. Pokud se navíc přidají mdloby nebo bolesti na bedrech, máte jasno.

Ovulace

Přesně na půli cesty mezi jednotlivými menstruačními cykly prochází žena ovulací. Je na vrcholu plodnosti a… . Ano, i v ten moment ji může paralyzovat bolest prsou. Nebývá tak silná jako při periodě, ale rozdivočelé hormony udělají svoje.

Namáhavé cvičení

Cvičíte s činkami, na kladce nebo třeba jen s odporovou gumou? Na jedné straně se zapotíte, na druhé dáte zabrat prsním svalům, které zatínáte a povolujete. A na to nejsou při běžném chodu v domácnosti nebo v práci většinou zvyklé. A tak se vám pomstí silnou bolestí, která vás paralyzuje při sebemenším úkonu – při spaní, při vaření, při psaní na klávesnici nebo při potřesení rukou. Způsobit to může i časté nošení dítěte na ruce. Jde o jednostrannou zátěž, která se časem projeví tupou bolestí.

Stres

Vypadá to jako formulka na všechno, ale je tomu tak. Stres je skutečným spouštěčem mnoha zdravotních potíží. Paradoxně platí, že jakmile lékař vyloučí rakovinu prsu, ženám se okamžitě uleví. Proč? To je jednoduché, přestanou se totiž trápit tím, že mají nádor. Uleví se hlavě i tělu. Na druhou stranu není lehké naladit se na pohodu a plout životem jen tak. Snažte se ho ale eliminovat a vidět i všechno to dobré. A rozhodně, ať už se děje cokoliv, nezapomínejte popíjet onen zázračný čaj pro ženy.

Špatné držení těla

Pracujete z domova nebo celé dny trávíte u počítače? Máte měkkou matraci a živíte se jako švadlena? Pohyb je vám cizí a z profilu je jasně vidět vdovský hrb? Pak není o příčině bolesti prsou pochyb. Mohou za to povolená a zablokovaná záda. Pnutí se přenáší na prsní svaly a ty tlak nezvládají.

Návštěva lékaře neuškodí

Pokud máte jakékoli potíže nebo pochybnosti, navštivte lékaře. Je to nejsnazší cesta, jak se dozvědět pravdu a začít vzniklé problémy řešit. U bolestivých prsou platí, že včasná diagnóza je absolutní základ pro úplné vyléčení. Vaše kroky by měly směřovat na gynekologii, kde mají tuto oblast pod palcem, ale poradí vám i praktik a vyšle vás na podrobnější vyšetření.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: www.webmd.com