Bolesti hlavy postihují čím dál více lidí. Způsobené jsou různými spouštěči, jako je dehydratace, nedostatek spánku nebo stresové vypětí. V prvé řadě je tak vhodné zaměřit se na původ této bolesti a následně se jí přírodní cestou pokusit zbavit, jak na to?

Zaměřte se na pitný režim

Dodržovat dostatečný pitný režim je pro správné fungování organismu opravdu velmi důležité, v opačném případě tělo vodu zadržuje, což se kromě zdravotních problémů může negativně projevit i na váze. Dehydratace je pak zároveň jednou z nejčastějších příčin bolestí hlavy, zařaďte tak na svůj každodenní program vypití několika sklenic vody. Pro lepší chuť vodu doplňte citrusy nebo bylinkami, třeba meduňkou a mátou. Ve chvíli, kdy vám již hlava třeští, vodu efektivně doplní bylinkové čaje. Sáhnout doporučujeme zejména po mátě peprné, meduňce nebo heřmánku, které zmírňují bolesti hlavy a přispívají k celkovému zklidnění organismu. Dostatečný pitný režim je tak skvělou prevencí i možností, jak se zbavit bolestí hlavy přírodní cestou.

Dopřejte si masáže s esenciálními oleji

Častokrát stojí za původem bolesti hlavy ztuhlé svalstvo, na které pomohou masáže hlavy, krku a ramen. Díky tomu dojde ke snížení napětí a zmírnění bolesti. Ideální je masáž provádět zejména v těch místech, kde cítíte největší tlak. Masírujte jemnými krouživými pohyby a příliš netlačte, protože pak by naopak mohly být bolesti o to horší. Pro co nejefektivnější masáž zapojte esenciální oleje, ideálně z máty, rozmarýnu nebo levandule. Intenzivní vůně esenciálních olejů opět přispěje ke zklidnění a zmírnění obtíží. Aplikovat olej doporučujeme i na spánky, kdy dojde k příjemnému chlazení a v kombinaci se silnou vůní ke zmírnění bolestí hlavy.

Dostatečně si odpočiňte

Relaxace je jednou z dalších možností, jak přispět ke zmírnění obtíží. Účinná je především v momentě, kdy za bolestmi hlavy stojí nedostatek spánku nebo stresové situace. Dostatečně si vyvětrejte pokoj, provoňte jej bylinkovými esenciálními oleji a zkuste si alespoň na chvíli lehnout. Taktéž si do pozadí můžete potichu pustit meditační či jinou zklidňující hudbu. Doporučované jsou taktéž relaxační aktivity, mezi nimiž se vyjímá jóga, pilates, meditace nebo také kreslení, šití a podobně.

Čemu se při bolestech hlavy vyhnout?

Vůbec tou nejlepší variantou je předcházet bolestem hlavy, jak se jen dá, tedy dostatečně spát, dodržovat pitný režim a příliš se nestresovat. Jakmile však k bolestem hlavy dojde, vyplatí se spíše znát, čeho se vyvarovat, aby se obtíže nezhoršovaly. Omezit byste rozhodně měli přísun kofeinu, který ve velkém množství podporuje bolesti hlavy. Podobně jsou na tom také energetické nápoje nebo alkohol. Pozor si dejte i na intenzivní vůně, jako jsou silné parfémy nebo čisticí prostředky. Jestliže patříte k citlivějším jedincům, kteří na bolesti hlavy trpí často, pak se používání intenzivního parfému nebo bytových sprejů vyhněte úplně. Když se potýkáte s bolestmi hlavy, neměli byste své tělo zbytečně vystavovat vysokým teplotám, protože přehřátí opět bolesti zhoršuje. V neposlední řadě řekněte ne cigaretám či jiným tabákovým výrobkům.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.