Stromy se odjakživa používají k načerpání nové energie a harmonizaci lidského organismu. Určitě znáte metodu objímání stromů. Ale věděli jste také, že různé druhy stromů vám pomohou s různými zdravotními potížemi? Smrk působí proti bolesti zad, bříza vás dostane z deprese a podobně. Zkuste si najít strom, který poslouží právě vám.

Objímání pro zdraví

Už jste to někdy zkoušeli? Během procházky v přírodě obejmout strom, který se vám líbí? Je to báječný pocit a nepotřebujete k tomu žádný rituál. Prostě si vyhlédnete strom, opřete se o kmen, pohladíte kůru, a potom celý strom obejmete. Skvělou službu vám prokáže i pouhé sezení u stromu, kdy se zády opíráte o kmen. Zhluboka dýchejte a soustřeďte se na příval energie, která do vás postupně začne proudit.

Moderní věda prokázala, že pobyt mezi stromy má skutečně léčivou sílu. Zbavuje stresu a únavy, posiluje imunitu, zlepšuje pozornost a upravuje poruchy srdečního rytmu.

Stromy, které léčí

Stromy a jejich blahodárné účinky znali naši předkové velmi dobře. Pokud jste si zašli k „babce kořenářce“ s nedostatkem optimismu, poslala vás k akátu, na astma vám naordinovala borovici, nespavost a horečky léčila javorem a bolavá záda smrkem.

Na revma se doporučoval kaštan, na neplodnost jabloň a na nemocné srdce švestka. Ta prý dokáže napravit i narušené partnerské vztahy.

Stromy pro sílu a sebedůvěru

Pokud se cítíte unavení, vyčerpaní a ve stresu, rychle si zajděte na procházku a najděte si dub. Tento strom je odjakživa symbolem síly a moci. Dodává sebedůvěru, jistotu a rozhodnost. Jeho energie vás znovu postaví na nohy a podpoří vaši kreativitu. Dub se také považuje za strom pevného zdraví a dlouhověkosti, tak proč jej nevyužít.

Jestliže vám chybí pevná vůle a nedaří se vám dotahovat věci do konce, využijte sílu jasanu. Jeho energie působí na podvědomí a posiluje rozhodnost a také ctižádostivost. Pomůže vám být více sami sebou a nenechat se ovlivňovat okolím.

Jasan dokáže rozptýlit obavy, umožňuje lépe chápat různé souvislosti a rozpoznat ty správné životní cíle.

Vrba uzdravuje ledviny i duši

Vrba je expertem na léčení takzvaných vodních orgánů našeho těla. Pokud tedy trpíte potížemi s ledvinami, močovým měchýřem nebo žaludkem, může vám tento strom hodně pomoci, stejně jako při trávicích a střevních problémech.

Vrba je ovšem též dobrý psychoterapeut. Už ono známé rčení, kdy lidé hledají svou „vrbu“, které se mohou vypovídat, naznačuje mnohé. Jestliže máte nějaké trápení, běžte ho svěřit právě vrbě. Její energie vás zklidní a povzbudí a možná vás i inspiruje k vhodnému řešení.

Stromy plné optimismu

O bříze se říká, že je „stromem naděje“. Procházka březovým hájem je blahodárnou terapií hlavně pro ty, kdo trpí melancholickými náladami. Energie bříz dokáže rychle navodit dobrou náladu a probouzí sílu, která je nezbytná pro řešení problémů.

Máte už dlouho nějaké své tajné přání? Svěřte ho buku, a možná se vám ho konečně podaří i realizovat. Buk dodává optimismus, elán a chuť do života. Když ho pevně obejmete i s listy, budete mít pocit, že jste se naráz zbavili všech svých problémů. Tento strom vám skvěle poslouží při potížích se spánkem, a pokud pracujete převážně hlavou, posílí vás i vaše soustředění.

Líska odhání zlé myšlenky

Líska vždy patřila mezi oblíbené stromy mystiků a mágů, a právě z jejího dřeva se vyráběly různé kouzelné hůlky. Lidé věřili, že líska se dokáže propojit s nadpřirozeným světem. Pomocí lískových proutků se dosud hledají vodní prameny, ale i zakopané poklady. Spánek pod lískou údajně vyvolává jasnozřivé sny.

Energie tohoto stromu má prý také omlazující schopnosti, a pokud se potřebujete chránit před negativními myšlenkami, doporučuje se nosit u sebe lískovou větvičku.

Stromy už jsou v plné síle, a tak máte jedinečnou možnost vyzkoušet terapii pomocí stromů klidně ještě dnes.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.