Již ve školce si každá našla svou kamarádku, která stejně jako my, objevovala svět a snažila se začlenit do kolektivu na dětském hřišti. A větné spojení „moje nejlepší kamarádka“ bylo hrdě vyřčeno pokaždé, když se s námi kamarádka podělila o čokoládu nebo půjčila panenku. Postupem času se samozřejmě věci vyvíjely jinak a nejlepší kamarádka se odstěhovala do jiného města nebo si zkrátka našla kamarádku jinou.

Dítka školou povinná

Velkou roli samozřejmě sehrála škola. Tady jsme si určitě našly svou kamarádku, která byla stejně trhlá a náladová jako my sami a měla stejná tajemství. Mnohým takové kamarádství vydrželo i během studia na střední škole. A těm vyvoleným dokonce až dodnes. Každopádně taková kamarádka je poklad, který je velmi vzácný. Obecně vzato, nejlepší kamarádka je v podstatě naše druhé já.

Jako dospělé ženy máme samozřejmě trochu jiný pohled na svět. Nejlepší kamarádka v tomto případě může být dokonalým stvořením pro každou radost v našem životě, pro chvíle pohody, ale i vrbou, které se můžeme svěřit, aniž bychom měli obavu z toho, že naše tajemství dopluje k těm nepovolaným. Nejlepší kamarádka umí podat pomocnou ruku, chápe dění kolem a je naším partnerem na cestě životem. Nemusí s námi souhlasit, protože každý má právo na svůj názor, nemusí umět skvěle vařit svíčkovou a nemusí to být ani mistr světa v moderním pětiboji, ale je to člověk, na kterého se můžeme kdykoliv spolehnout. A to je dobře. Protože život nám nedláždí cestičku a dovede pořádně potrápit.

Přátelství nad zlato

Ano, i tak by se to dalo nazvat. Bez přátel totiž žije člověk jen napůl, a pokud mezi nimi je ta nejlepší kamarádka, je třeba si ji hýčkat a odměnit ji za to, že zkrátka je. Není jich totiž mnoho a stále více se člověk setkává s lidmi, kteří si na přátele jen hrají. Ve skrytu duše je doprovází závist a faleš, a to někdy nelze odhadnout hned napoprvé.

Radost ze života pak přinášejí skvělé chvíle strávené spolu, a to třeba nejen u šálku kávy, ale někdy stačí jen milý úsměv. To, že ji máme rády a že na ni nedáme dopustit ona dobře ví – i beze slov.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.