V partnerství má naše společnost tendenci klást důraz na romantické vztahy, stejně jako tomu bylo v minulých stoletích. Myslíme si, že stačí najít tu správnou osobu, a budeme šťastní a spokojení do konce život.

Výzkumy ovšem ukázaly, že pro naše psychické blaho jsou přátelé mnohem důležitější než partneři! Do našeho života dokážou vnést víc štěstí než cokoli jiného na tomto světě.

Přátelství mají obrovský dopad na naše duševní zdraví a štěstí. Dobří přátelé zmírňují stres, poskytují radost a zabraňují osamělosti a izolaci. Blízcí lidé mají dokonce vliv i na naše zdraví fyzické a prodlužují nám život! Jedna švédská studie zjistila, že spolu s fyzickou aktivitou může udržování bohaté sítě přátel přidat hned několik roků života navíc.

Bez ohledu na věk nebo okolnosti, nikdy není příliš pozdě ani příliš špatně na to, abyste nezkusili najít nové kamarády a kamarádky, zlepšili svůj společenský život, a tím i emocionální zdraví a celkovou pohodu.

Jaké výhody plynou z přátelství?

Pokud přátelským vztahům věnujete patřičný čas a úsilí, odvděčí se vám! Trávit čas s pozitivními blízkými lidmi může významně zlepšit vaši náladu a rozšířit vaše obzory i škálu emocí, které zažíváte.

Podpora a sdílení

Aktivní společenský život posiluje imunitu a snižuje pocit osamělosti, který bývá častým spouštěčem deprese. A jak se lépe zbavit stresu a trablů než si popovídat s někým blízkým? V kvalitním a pevném přátelství můžete sdílet i velmi vážné problémy. Přátelé vám mohou pomoci vyrovnat se s vážnou nemocí, ztrátou zaměstnání nebo milovaného člověka, rozpadem vztahu, nebo jakýmkoli těžkým problémem ve vašem životě.

Pomoc ve stáří i pocit vlastní užitečnosti

Velmi důležitým benefitem, který dobré přátelství přináší, je jeho trvalost v čase a v době stárnutí. S rostoucím věkem, odchodem do důchodu a příchodem zdravotních potíží se mnoho lidí stává osamělými a smutnými. Vědět, že existují lidé, na které se můžete se obrátit, slouží jako neocenitelný nárazník proti depresi, strádání a pocitům bezradnosti.

Přátelství také zvyšuje vaši vlastní hodnotu. Je to obousměrná ulice, a když vy můžete někomu dát něco ze sebe, podpořit ho, pomoci, to vše přispívá k pocitu vlastní hodnoty. Být tu pro své přátele vám dává pocit, že jste potřební a přidává vašemu životu smysl.

Online přátelé nestačí

K čemu jsou vám desítky či stovky přátel ze všech koutů světa, když vás nemohou v těžkých časech obejmout? Když vás nemohou navštívit v době nemoci nebo s vámi oslavit vaše štěstí? To opravdu důležité a nejsilnější spojení se děje tváří v tvář. Takže prioritou je zůstávat s přáteli v kontaktu v reálném, nikoli pouze virtuálním světě!

Ze známých přátelé

Všichni máme v životě známé, lidi, se kterými prohodíme pár vět v práci, ve fitku nebo při venčení psa. Pokud je to pro vás důležité, jestliže se například špatně seznamujete nebo máte strach z odmítnutí, zkuste z některých známých udělat své skutečné přátele.

Pozvěte příležitostného známého na drink nebo do kina

Divili byste se, kolik lidí má stejné potíže jako vy a za sblížení budou vděční. Prolomte ledy a udělejte první krok, třeba jste právě teď získali kamaráda nebo kamarádku na celý život!

Navažte na stará přátelství

Staré přátele, se kterými se už léta nevídáte, můžete v dnešní době snadno vysledovat na sociálních sítích. Sice to chce opět dávku odvahy, ale starého známého můžete kontaktovat, a sejít se osobně. Zpřetrhaná pouta z minulosti se dají výborně obnovit a hle, máte dalšího přítele, se kterým navíc sdílíte mnoho věcí minulých a určitě se snadno najde téma k příjemnému povídáni.

Dobré přátelství znamená, že i vy jste dobrým přítelem

Navazování přátelství je pouhý začátek. Jako vše ostatní, přátelství se musí budovat krok po kroku, posilovat a prohlubovat a investovat musíte vy i váš přítel. Chovejte se tak, jak byste si to přáli od svého protějšku.

Naslouchejte

Buďte spolehliví, přemýšliví, důvěryhodní a ochotní sdílet sebe a svůj čas. Dejte najevo, že jste připraveni naslouchat a podporovat přátele, stejně jako chcete, aby vás poslouchali a podporovali oni.

Nenastavujte příliš mnoho pravidel a očekávání

Vy i váš protějšek jste jedineční a nikdy nemůžete být přesně takoví, jako si může druhý představovat a idealizovat. Přátelství se pravděpodobně nebude vyvíjet přesně tak, jak očekáváte, ale proč vlastně přemýšlet o tom, jak by se mělo vyvíjet? O co víc je vše spontánní, o to také pravdivější a hlubší.

Odpouštějte

Nikdo není dokonalý a každý přítel bude dělat chyby. Žádné přátelství se neděje hladce, takže když se objeví nedorozumění, pokuste se najít způsob, jak jej překonat a jít dál. I takové chvíle váš vztah jen a jen posílí!

Dobré přátelství je velký dar. Pečujte o něj s láskou, pochopením a vědomím, že nic na světě vám nepřinese víc štěstí!

Autorka se tématu dlouhodobě věnuje a čerpá ze svých zkušeností.