Když pohlédnete do různých slovníků, encyklopedií a moudrých knih nebo si pročítáte citáty, najdete mnoho definic toho, co harmonie a harmonický život vlastně znamená.

Začít je potřeba tím, že si položíte zásadní otázky. Cítili jste někdy harmonii ve svém životě? Nebo si myslíte, že vás tento pocit zatím ještě nezasáhl? Možná jste harmonické okamžiky prožili a užili si je, jen jste přesvědčeni, že jsou zcela výjimečné, náhodné a že si harmonii nelze uchovat jako trvalý stav.

Když si přiznáte, že po harmonii toužíte, i když ne vždy víte, jak takový pocit vlastně vypadá, už jste vlastně na cestě. Teď se můžete hluboce zamyslet nad smyslem vlastního života, a pravděpodobně postupně zjistíte, jakou cestou lze harmonie v životě dosáhnout. Anebo můžete využít toho, co jsme zjistili my, tedy jaké kroky používají koučové po celém světě, aby pomohli lidem dostat se k harmonii tak trochu zkratkou.

Harmonii lze najít i v disharmonii

To je asi nejzáludnější věc ze všech, která stojí až jako poslední poznání, pokud se prodíráte k harmonii vlastní cestou.

Snažíte se nastolit rovnováhu v osobním životě, v kruhu rodiny, přátel a kolegů. Hledáte a nacházíte rovnováhu v duševním a fyzickém zdraví. Nalézáte rovnováhu v poměru fyzického a digitálního života… existuje nespočet rovnovážných stavů, a každý z nich vyžaduje tvrdou práci.

Jenže najednou zjistíte, že prostě není v lidských silách udržet vše v rovnováze. Místo toho, aby se dostavil pocit štěstí a smyslu života, se maximálně tak stanete perfekcionisty, což samo o sobě harmonickému životu brání.

Jde tedy o to, že můžete najít harmonii i v disharmonii a najít klid, jakmile přijmete fakt, že je nemožné mít vše dlouhodobě dobře vyvážené a pod kontrolou. V jedné z písní od Coldplay je výstižná věta: „Nikdo neřekl, že je to snadné, nikdo neřekl, že to bude tak těžké.“ Ano, život je těžký a najít rovnováhu je ještě těžší. Ovládněte to, co ovládnout můžete, ostatní nechte být.

Jakmile přijmete tuto pravdu, ušetříte obrovské množství energie a získáte novou sílu a vitalitu. Tíha snahy najít rovnováhu bude brzy nahrazena lehkostí přijetí harmonie v disharmonii.

Práce je život a život je práce

„Aha“ – momentem je pro mnoho lidí zjištění, že neexistuje nic takového, jako je rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Často vzniká jakýsi mylný pocit, že v práci se pracuje a skutečně žít se začíná až po pracovní době. Ve skutečnosti to funguje tak, že práce musí být život, že ji musíte jako život prožívat.

Právě proto vás musí vaše práce bavit. V práci strávíte polovinu života, která by vám měla přinášet pocit spokojenosti.

„Jediný způsob, jak odvést skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, pokračujte v hledání. Nevzdávejte to. Následujte své srdce, svou intuici…“ (Steve Jobs)

Život někoho jiného není váš život

„Buďte pánem svého osudu – buďte kapitánem své duše.“ (William Ernest Henley)

Život je příliš krátký na to, abyste žili život podle někoho jiného. Nemusí (a není) v každém okamžiku takový, jaký si ho představujete, ale čas, který je vám dán, je dobré využít co nejlépe. Nenechte ostatní lidi určovat, co musíte dělat, jak musíte žít, s kým musíte žít a kým vlastně musíte být vy sami. Vždy zůstávejte věrni sami sobě a nikdy pro nikoho neobětujte to, kým jste.

Lidé nemilují druhé za to, co dělají, a za to, kým jsou.

Buďte zvědaví a učte se

„Zvědavost je motorem úspěchu.“ (Ken Robinson)

Buďte neustálým studentem a nikdy se nepřestávejte učit. Otevřete svou mysl všemu, co přichází nového. Celý život něco přichází a nikdy to neskončí. Vnímejte tento proud vědění, myšlení a moudrosti.

Buďte vášniví

Práce či jakékoli naplnění vašeho času musí být výrazem vaší vášně. Musíte do života investovat, abyste získali návratnost investic, ale ať už děláte cokoliv, vždy se to snažte dělat s nadšením. Následujte své srdce kdykoli je to možné. Je to jako práce na zahrádce – příroda vám vrátí, co do ní investujete. Nadchněte se srdcem, rozum a myšlení vás budou následovat. Ukažte svou vášeň a budou vás následovat i druzí lidé.

„Vášeň je věc, která vám pomůže vytvořit nejvyšší vyjádření vašeho talentu.“ (Larry Smith)

Další pravidlo úzce souvisí.

Najděte svou „jiskru“

Dalo by se říct, že „jiskra“ je projevená vášeň. V mnoha situacích a setkáních vidíte u druhého jiskru v očích, vyzařuje jim z očí radost. Tito lidé pravděpodobně našli nadšení ve svém životě, vztazích či práci. Nebo mají radost ze setkávání s lidmi, ze setkání právě s vámi… Každopádně bez toho, že i vy najdete své poslání, své nadšení, svou jiskru, váš život bude jen životem. Nic víc a nic míň. Najdete-li svou jiskru, vše kolem vás začne zářit. Jistě, jiskra může pohasnout, proto je potřeba stále hledat výzvy, které vás znovu nabijí.

Život není zkouška

Na konci svého života neočekávejte žádnou velkou výhru (ale ani prohru), protože život není zkouška. Mnoho lidí se těší do důchodu, na to, že jakmile přestanou pracovat, budou konečně dělat vše, co kdy chtěli. Ale takhle to nefunguje. Je potřeba žít teď a s vědomím, že cesta je tou skutečnou odměnou.

„Čím jste, je to, čím jste byli, a čím budete, je to, co děláte teď.“ (Buddha)

Několik jednoduchých tipů, které můžete následovat a najít harmonii ve svém vlastním životě. To stojí za vyzkoušení, nemyslíte?

 

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.