V dnešní době se může zdát, že je čím dál tím těžší být jen sami v sobě a rozhodovat se na základě vlastního cítění. Vybudovali jsme si svět, ve kterém můžeme snadno dojít k pocitu, že je na nás neustále vyvíjen tlak ze strany společnosti, ve které se postupně učíme fungovat a hledáme balanc mezi vlastním já a začleněním se do systému.

Téma vlastní hodnoty v současném světě

Současná společnost nám od malička předkládá určitý soubor dovedností a učí nás, že právě tohle jsou ty hodnoty, za kterými bychom měli jít. Učí nás, jakým způsobem se začlenit do společnosti, abychom byli co nejprospěšnější pro současný systém.

Úspěšnost člověka je posuzována podle množství vystudovaných škol, podle toho, kolik dokážeme vydělat peněz a nakonec i podle toho, v jakém rodinném uspořádání žijeme. Současný svět však zapomíná na to nejdůležitější. Skutečné hodnoty jako jsou láska a otevřenost nahradila uměle vytvořená společenská měřítka, k jejichž dodržování jsme programování od dětství.

Vlastní hodnota nespočívá v ocenění druhými ani v úspěšném zařazení se do společnosti. Vlastní hodnotu si neseme každý v sobě. Během života jsme se ji naučili potlačit a podvolili jsme se věcem, které nás svazují. Odevzdali jsme vlastní svobodu. Teď je na čase, abychom si ji vzali zpátky.

Vnitřní pravdivost každého z nás

Vlastní hodnotu života máme každý uvnitř sebe. Při pozorném zkoumání dojdeme k pocitům jako je láska, absolutní svoboda a schopnost žít v radosti. Právě tohle jsou hodnoty, na které současná společnost zapomíná. Zapomínáme být pravdiví sami k sobě.

Několik rad jak se skutečně ponořit sami do sebe najdete v našem článku: Práce s nevědomím skrze vědomé programování si vlastního života.

To jediné, co ve skutečnosti potřebujeme najít, je dávno uvnitř nás. Je to láska. Je to schopnost žít v radosti. Láska, která není závislá na okolí, na partnerovi ani na radosti našich dětí. Pocit vnitřního naplnění, který dokážeme prožít v osamocení i s přáteli. Pocit, který v nás zůstává, i když přijdeme o práci, ztratíme blízkého člověka nebo jsme neúspěšní v podnikání.

„Pravda je klíčem k nalezení vnitřní harmonie.“

Teal Swan

Vlastní místo v životě

Učíme se následovat hodnoty druhých, abychom došli v životě do momentu, kdy si uvědomíme, že nejsme šťastní. Máme rodinu, přátele, skvělého partnera, kariéru a vše, co si jen můžeme přát. Přesto se cítíme nenaplnění. Hledáme nové zájmy, stoupáme po firemním žebříčku, ale stále nám uniká jakési fluidum. Chybí nám opravdovost.

Začínáme rekapitulovat vlastní život. Vzpomínáme si na všechny sny, kterých jsme se kdy vzdali a najednou se díváme na dokonalý život, který jako by ani nebyl náš a který jsme si nikdy nepřáli. Chceme se ho vzdát, ale nevíme, kam bychom šli.

Právě v tomhle momentě je potřeba podívat se do svého nitra a uvědomit si, kým sami pro sebe skutečně jsme. Jaké hodnoty si v sobě neseme, jak je dokážeme prožívat a co je pro nás v životě skutečně cenné. Takovéto uvědomění nám pomůže zbořit vše nefunkční a dá prostor pro vznik nového.

Umět se vymezit

I když by se to na první pohled zdálo snadné, stále žijeme ve společnosti, která nám neumožňuje žít v naprosté svobodě. Abychom se naučili fungovat ve stávajícím systému a zároveň dali dostatek prostoru sami sobě, učíme se vymezovat. Hledáme pomyslné hranice.

Abychom se dostali sami k sobě, je potřeba začít krůček po krůčku. Nesnažte se změnit celý život v jednom jediném momentě. Začněte od svého nejbližšího okolí. Uvědomte si, co vám vadí ve vztahu s partnerem a kde je hranice toho, co je ještě v pořádku. Promluvte si spolu. Uvědomte si, jak se cítíte v práci, jaké jsou na vás kladeny nároky a zda vám to vyhovuje. Uvědomte si, jakým způsobem trávíte volné večery a víkendy, zda vás to skutečně naplňuje. Vzpomeňte si na vše, čemu jste se chtěli v životě věnovat a na co jste si nikdy nenašli čas.

Ve chvíli, kdy budeme pravdiví sami k sobě, nebude v našem životě nic, co by nám nevyhovovalo. Práce nám bude koníčkem, budeme prožívat nádherné vztahy a život nás bude bavit v každém momentě. Odnaučíme se plnit očekávání druhých a pomyslný tlak, který jsme vnímali většinu života, zmizí.

Článek vychází z mých vlastních poznatků a zkušeností.