Kvalitní masáž je tím, co si užívá snad každý z nás. Dokáže příjemně působit nejen na tělo, ale i mysl. Některé druhy masáží ale přináší bohatý odkaz a využívají se dodnes. Mezi takové patří například Tuina, jejíž kořeny sahají hluboko do historie tradiční čínské medicíny.
Odkaz tradiční čínské medicíny
Tuina neboli čínská masáž, jak se jí říká, je stará několik tisíc let, a přesto se její účinky praktikují dodnes. Je jednou z pěti pilířů tradiční čínské medicíny pro zdraví a dlouhověkost. Vychází ze znalostí a učení principů JIN a JANG nebo proudění energie čchi v těle.
Tato medicína mluví o tom, že máme v těle energii (čchi), která proudí po energetických drahách, na nichž leží všechny důležité orgány. Když ale energie proudí nedostatečně nebo dokonce stagnuje, onemocní některý orgán nebo i celý organismus. A masáž je odpradávna jedním z principů, které jsou tu pro to, aby tuto energii uvolňovaly.
Tui Na jsou slova, která se z čínštiny volně překládají jako uchopit a zatlačit.
Masáž pro podporu zdraví
Při této masáži se používají různé masážní a manipulační techniky a stlačují se akupresurní body. Slouží jako klasická masáž, jak ji znáte, pro uvolnění těla a odplavení stresu. Ale je také doporučována jako součást terapie nebo podpůrná léčba při konkrétních onemocněních. Může vám pomoci s problémy pohybového aparátu, například s páteří, vyhřezlou ploténkou nebo s bolestí kloubů. Je také vhodným podpůrným doplňkem pro chronické problémy, jako jsou únava, nespavost, problémy s tlakem, vysoké bolesti hlavy a další. Zároveň pomáhá posílit imunitu, regenerovat tkáně a dostatečně cirkulovat krev.
Masáž s přesahem do tradiční filozofie
Tuina masáž má jasný přesah a využití, které odkazuje na již zmíněnou čínskou filozofii o vnímání proudící energie v těle. Stlačování akupresurních bodů má za cíl zprůchodnit zablokované nebo zpomalené energetické dráhy a uvolnit energii čchi, zharmonizovat organismus a následně dostat do rovnováhy energie JIN a JANG.
Je to jen na vás, jaký bude ten váš důvod, proč se svěřit do rukou odborníka a absolvovat masáž.
Léto ≠ zima
Možná byste čekali, že je jedno, kdy a jak se masáž provádí. Ale opak je pravdou. U této speciální masáže se dbá na to, aby se technika prováděla v závislosti na daném ročním období. V zimě je spíše žádoucí tělo zahřát a doplnit energii. V létě je naopak důležité tělo zchladit a vypustit veškeré horko z těla ven. Odborník, který masáž provádí, by se vás měl předem zeptat i váš zdravotní stav a tomu konkrétně masáž přizpůsobit.
I krátká masáž dělá zázraky
Ať už trvá masáž hodinu, nebo jen dvacet minut, dokáže doslova zázraky. Tato masáž patří k těm kratším, většinou se praktikuje 20-30 minut. Po skončení se ale většinou dále kombinuje s dalšími procedurami, například s akupunkturou nebo baňkováním.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a vychází ze svých zkušeností.
Veronika Mazurová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.