Je těžké konkurovat tabletům a další elektronice, která se stala nedílnou součástí života dnešních dětí, ač se nám to nemusí úplně líbit. Doby, kdy děti trávily čas venku od kuropění do prvního sovího zahoukání jsou nenávratně pryč, s příchodem moderních technologií a internetu mnoho dětí zkrátka začalo holdovat jinému typu zábavy.
Tablet nechte doma
Ačkoliv trávení času doma nutně neznamená odumírání mozkových buněk a podporu asociálního chování, každý rodič by určitě ocenil, kdyby jeho potomek alespoň jednou denně na okamžik opustil vnitřní prostory, a navíc kdyby se u toho netvářil tak, jako by podstupoval středověkou torturu. Benefity pobytu na vzduchu jsou nesporné, ale velmi často je o nich přesvědčena jen dospělá část populace. Jak ukázat dětem, že čas strávený venku nemusí být vždy nuda, pruda nebo snad opruz?
Ideální je začít chodit s dětmi na vzduch, v lepším případě na ten čerstvý, už odmala. Pokud si dítě zvykne na nějaký režim už jako batole, nemělo by mít v budoucnu problém v tomto trendu pokračovat. Děti v drtivé většině případů vyznávají stejný životní styl jako rodiče, takže trávíte-li celé dny na gauči, nemůžete se divit, že tyto návyky podědí i vaše děti. Ale čím dříve se rozhodnete ke změně ve vašem životě, tím lépe. Puberťáka, který třináct let trávil veškerý volný čas přikurtovaný u počítače nebo telefonu, budete přemisťovat do lesa jen horko těžko.
Buďte hraví v každém věku
Jednoduché, a přesto nesmírně cenné a efektivní řešení našeho problému tkví ve zcela běžném výrazu „hra“ – nejlepší způsob, jak udržet děti v přírodě a docílit toho, že je venkovní aktivity budou bavit. I sebekratší výlet pojměte jako hru a odměnou vám budou rozzářené dětské oči. Těm nejmenším postačí údiv nad přírodními krásami na zemi, na obloze i ve vodě, zatímco starší už se s obdivováním a sbíráním kytiček, ptačích pírek nebo stavěním domečků pro skřítky asi jen tak nespokojí.
Internet nebo knihovny jsou nevyčerpatelným zdrojem tipů na různé bojovky, které můžete pro děti zcela jednoduše a rychle zorganizovat. Ať už se jedná o stopovací hry, hledání pokladu nebo plnění úkolů na stanovištích, tyto aktivity pohltí i největšího morouse, obzvláště pokud je motivován malou odměnou. Velmi oblíbený v posledních letech je geocaching nebo roznášení a hledání pomalovaných kamínků.
Nepodceňujte plán
Nepostradatelným pomocníkem pro aktivity v přírodě je mapa, ať už koupená nebo, ještě lépe, vlastnoručně vyrobená. Podle mapy nebo s pomocí obrázků můžete jít společně po stopách lesních zvířat, pátrat po památných stromech, chráněných rostlinách nebo třeba ptačích budkách či hledat schované schránky s úkoly nebo odměnami. Procházky můžete naplánovat tak, že se po cestě zastavíte na dětském hřišti, v cukrárně nebo ji ukončíte návštěvou kina.
Her, které můžete spolu s dětmi venku hrát, je obrovské množství, stačí jen zapojit fantazii nebo hledat inspiraci z různých dostupných zdrojů. I obyčejná procházka po městě, kde žijete, se může proměnit v dobrodružnou výpravu, pokud si dáte za úkol třeba spočítat všechny trpaslíky za ploty rodinných domů nebo vyhlásíte soutěž o šampiona v házení „žabek“. Rozvíjejte v dětech lásku k přírodě a pobytu venku od útlého dětství, pozitivní efekt na fyzické i duševní zdraví je tak zaručený!
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.