Yerba maté, národnímu nápoji Argentiny, je často přezdíváno nápoj bohů, a to díky blahodárným účinkům, které má na lidský organismus. Jedná se o lístky cesmíny paraguayské, které jsou plné vitaminů, minerálních látek i antioxidantů. Čím dalším yerba maté překvapí?
Co je to yerba maté
Yerba maté, zkráceně maté, jsou usušené lístky stromu cesmíny paraguayské, která roste pouze na několika místech Jižní Ameriky, odkud se dováží dále do světa. Ve státech jako Uruguay, Brazílie, Chile nebo Argentina, kde se dokonce jedná o národní nápoj, je konzumace maté na denním pořádku. Podle dochovaných důkazů místní obyvatelé odvar z cesmíny popíjeli již v období před Kristem. Do Evropy se několik lístků maté dovezlo až během 16. století.
Jaké má maté účinky?
Nejvyhledávanější jsou lístky především pro své povzbuzující účinky, které pomohou dodat energii, zahnat únavu a zlepšit soustředěnost. Pravidelným popíjením yerba maté posílíte svůj imunitní systém, jelikož jsou sušené lístky plné antioxidantů a vitaminů, především třídy A, B a C. Stejně tak maté obsahuje minerální látky, jako jsou vápník, hořčík, fosfor nebo železo. Odvar je schopný pomoci s poruchami spánku nebo minimalizovat bolest zubů, svalů i kloubů. V neposlední řadě je yerba maté vyhledávaným parťákem všech, kteří chtějí redukovat tělesnou hmotnost, zmírňuje totiž pocity hladu a přispívá k detoxu organismu.
Jak si yerba maté připravit
Nejčastěji se v Evropě nápoj připravuje tak, že se zhruba dvě lžičky sušených a nadrcených lístků zalijí trochou studené vody, která přispěje k uvolnění aromatických látek. Po chvilce se přidá teplá voda, která by však neměla dosáhnout bodu varu. Po zhruba pěti minutách se yerba maté přecedí do hrnku a je tak připravené ke konzumaci. Pro zlepšení chuti se může přidat med, cukr, karamel nebo šťáva z citronu.
Pro Jižní Ameriku je však typická příprava maté v kalabase, tedy nádobě z tykve. Ta se zaplní rozdrcenými sušenými lístky přibližně do 2/3, následně se vršek kalabasy zakryje rukou, obrátí se a důkladně protřepe. Poté se do nádoby přilije trochu studené vody a po chvilce se vloží ještě bombilla, tedy kovová trubička připomínající brčko, která však zároveň obsahuje sítko, a v této chvíli se přidává i teplá voda. Po vypití připraveného yerba maté je možné několikrát pouze dolít vodu, nikoliv přidávat další směs yerba maté. První nálev je ale samozřejmě nejsilnější a nejúčinnější.
Rozšířené je popíjení nejen teplého yerba maté, ale i jeho studené verze.
Tip na závěr
Nechutná-li vám samotné maté, porozhlédněte se v obchodě po takovém, které je doplněné nějakou příchutí. Nejčastěji se jedná o citrusy, ale ojedinělé nejsou ani lesní plody. Ti, kteří pití maté zvažují proto, že chtějí redukovat tělesnou hmotnost, by mohli ocenit nejen samotné drcené lístky cesmíny paraguayské, ale účelně sestavené bylinné směsi. V těch se obvykle kromě maté vyskytuje i máta peprná či zelený a černý čaj.
Především proto, že yerba maté obsahuje kofein, není vhodné pro těhotné a kojící ženy nebo děti.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.