Ruku na srdce, můžete s klidným svědomím říci, že pravidelně navštěvujete praktického, zubního  a lékaře v rámci preventivních prohlídek? Bohužel je u nás dlouhodobým „trendem“ zanedbávání těchto návštěv v domnění, že pokud se zrovna cítíme dobře a nemáme žádné fyzické projevy nemoci, lékaře nepotřebujeme. To je však velká chyba.

Jistě, většina z nás zná průpovídku, že dokud nenavštívíme lékaře, jsme zcela zdraví. Záleží však na úhlu pohledu, jak se na věc díváme. Dokud lékař chorobu neodhalí, žijeme si náš bezstarostný život nedotčený nemocemi. Ovšem pouze do té doby, dokud se u nás nemoc neprojeví, byť třeba jen nenápadnými náznaky a na léčbu už je příliš pozdě.

Slovo „zbytečné“ v souvislosti se zdravím neexistuje

Některým z nás přijdou pravidelné prohlídky u lékaře naprosto zbytečné. Není ale lepší zajít párkrát za rok či dva na „zbytečnou“ prohlídku a mít jistotu, že jsme zdraví, než si v sobě nevědomky pěstovat na první pohled neviditelnou nemoc, čímž si zaděláváme na budoucí závažnější problémy?

Proč s dětmi běžíme k pediatrovi s každým kýchnutím, a péči o vlastní zdraví zanedbáváme? Kromě přesvědčení, že nám bez viditelných příznaků nic není, za to často může naše lenost nebo nechuť připlatit si za některá vyšetření, která nehradí pojišťovna, a v neposlední řadě také ostych. Pro každou ženu by mělo být samozřejmostí pravidelné vyšetření prsou a gynekologické vyšetření, a to i v případě, že už neplánuje další dítě. Muži by měli občas navštívit urologa.

Ostych není na místě

Stejně tak bychom měli odhodit stud a nechat si čas od času vyšetřit trávicí trakt včetně střev. Samozřejmostí jsou pravidelné návštěvy u zubaře – zuby jako noty na buben nechce mít nikdo a nebývá výjimkou, že ze zánětu dásní se může vyklubat mnohem závažnější problém týkající se celého organismu.

S přibývajícím věkem dost často zájem o naše zdraví uvadá, ačkoliv by tomu mělo být naopak. Nečekejte, až se ve vašem těle projeví zánět nebo další zdravotní neduhy a pak přijdete k lékaři už příliš pozdě. Lékaře navštěvujte i v případě, že jste si nikdy zdravější nepřipadali, a to v každém věku.

Nic tím neztratíte, naopak získáte – v některých případech i šťastný a dlouhý život.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.