Zima je obdobím, kdy více bojujeme s únavou, vyčerpaností a někdy i s nachlazením. A přitom bychom se každý určitě chtěli cítit dobře a mít energii pro naše zimní aktivity. Proto je vhodné si osvojit různé návyky, kterými podpoříte imunitu těla, ale i psychiku.

Sprchujte se studenou vodou

Během vaší koupele střídejte teplou a studenou vodu. Podpoříte tím krevní oběh a nastartujete organismus.Pokud to budete provádět pravidelně, podpoříte také regeneraci buněk a zvýšíte přísun kyslíku do tkání. Jestli se bojíte studené vody v chladném období, jděte na to pomalu a postupně. Nejprve ochlazujte končetiny, potom břicho a postupně při dalším mytí přejděte na celé tělo. Uvidíte, že po pár dnech budete mít více energie, a váš organismus bude navíc odolnější proti nachlazení.

Choďte na svižné procházky

Procházka na čerstvém vzduchu je ideální pro rozproudění těla. Především, když se v zimním období moc nehýbete, vaše tělo i mysl to ocení. V zimních měsících také podpoříte imunitu a tělo nebude tak citlivé během procházek na chladnějším vzduchu. Pokud je vám venku opravdu zima, začněte malými procházkami a postupně je prodlužujte. Uvidíte, že si tělo na chlad venku zvykne celkem rychle. Pravidelným pohybem celkově podpoříte své zdraví.

Dopřejte si více přirozeného pohybu

S předchozím bodem souvisí i tento neméně podstatný. Dopřejte svému tělu více pohybu. Pokud v zimě často sedíte, ať už doma nebo v kanceláři, jezdíte pravidelně výtahem či autem, změňte to. Zaměřte se na přirozený pohyb, který v zimě častěji postrádáme. Projděte se z práce domů nebo alespoň vystupte o zastávku dříve. Vyhněte se výtahu a vyjděte to po schodech. Najděte si v kanceláři čas na protažení. Určete si, že na příklad v každou celou hodinu se protáhnete nebo se projdete po chodbě.

Dostatečně spěte a odpočívejte

Vstáváte brzy a chodíte spát pozdě? Na to zapomeňte. V zimě, kdy je méně slunce, a jsme více unavení, potřebujeme pořádně odpočívat. Stanovte si svůj denní režim a dodržujte ho. Choďte spát pravidelně. Spěte minimálně 8 hodin. Alespoň půl hodiny před spaním vypněte veškerou elektroniku a nechte odpočívat. Najděte si čas na odpočinek, který je v zimě obzvlášť důležitý.

Najděte si čas na antistresové aktivity

Kromě těla podpořte i své duševní zdraví. Zaměřte se i na psychickou odolnost, duševní rovnováhu a upevněte své zdraví i po této stránce. Jak toho dosáhnete? Naučte se meditovat, najděte si oblíbené cvičení nebo nějakou nenáročnou aktivitu, u které si odpočinete. Vyberte si to, co vás bude nejvíce bavit.

Zaměřte se na pestrou stravu a dostatek tekutin

Zima je obdobím, kdy nám více chybí slunce, a nemáme proto dostatek některých vitamínů. Především je to vitamín D. Ten bychom mohli nahradit doplňky, ale také ho můžete zařadit do stravy. Nejvíce ho je v tučných mořských rybách (tuňák, losos, makrela) a v tresčích játrech. Daleko méně už ve žloutku nebo v mléce. Také se zaměřte na dostatečný přísun tekutin. Zima je období, kdy jsme více unavení a vyčerpaní, a není proto dobré podceňovat dehydrataci ani v chladném počasí. Hlídejte si pitný režim a pijte pravidelně nejen čaje, ale především vodu a minerálky. Pokud se cítíte unavení či nemocní, nečekejte na žízeň, ale pijte pravidelně po celý den.

Dopřejte si malé radosti

Najděte si každém dni něco, co vás potěší. Udělejte si alespoň chvilku času jen pro sebe a dopřejte si pořádnou koupel. Nebo si vytvořte nějaký svůj osobní rituál, kterému se budete každý den na pár minut věnovat. Například čajový rituál, se kterým se naučíte vychutnávat různé chutě čaje a formy přípravy, ale také si odpočinete a užijete tu danou přítomnost okamžiku. Jakou radost nebo rituál si zvolíte vy?

Popřemýšlejte o tom, zda svému tělu v zimě dopřáváte vše, co potřebuje. Jen tak bude mít dostatek energie a síly v boji proti únavě či nachlazení, které nás v zimním období může častěji oslabit.