Zejména spousta žen by odpověděla, že jsou příšerná. Jistě, říká se, že věk je jenom číslo, ale podle lékařů to tak úplně neplatí, ačkoliv vaše myšlení a pohled na svět zůstává mladistvý a pružný. Jenže tělo v tomto ohledu mysl, bohužel, nenásleduje, a pružné jen tak samo od sebe nezůstává.

Ženy jsou na tom samozřejmě mnohem hůř

Pokud jste žena, máte smůlu. Hormony se zastavit nedají a dříve nebo později vás dostanou. Je až neuvěřitelné, jaký to může být obrovský skok. A šok. Když o tom slyšíte, zní to, jakoby žena náhle zestárla o 20 let, přestože stále se v některých případech může stát i maminkou.

Energie najednou chybí i těm, kteří ráno vstávali celý život bez problémů a v dobré náladě (tzv. skřivani, o nočních sovách ani nemluvě). Pocit nedostatku činorodosti se může vléct celý den, uléháte unavení a budíte se ještě unavenější. Mnoho žen, které menopauza a klimaktérium zasáhly velmi silně, se dokonce muselo vzdát svých oblíbených koníčků (jako je třeba tanec), protože únava byla nepřekonatelná.

Fungování těla se mění

Tělo žen 50+ má, ejhle, jiné nároky na hospodaření se zdroji, ztráta energie a snížená pohyblivost je normální, takže se nemůžete divit, že ranní nadšené vyskakování z postele je ta tam. Odborníci doporučují přeorientovat se na trochu jiný životní rytmus, který se týká i obyčejných a zdánlivě banálních věcí.

Dostaňte tělo do rovnováhy

Abyste to mohli učinit, je potřeba nastavit pevný a pravidelný režim. Díky tomu tělo bude vědět, kdy se co děje – kdy přijímá potravu, kdy má odpočívat a v jakou dobu se soustředit na výkon. Je proto nesmírně důležité dělat všechny podstatné věci ve stejný čas. To se od nestrukturovaného času v mladších letech opravdu diametrálně liší – ta tam je skotačení po nocích s minimem času, které tělo potřebovalo pro občerstvující spánek.

Vsávejte s rozvahou

Padesátka se svými hormonálními změnami může zahrnovat kromě výkyvů nálad (jak jsme psali včera) i výkyvy krevního tlaku, tudíž se žádné vyskakování z postele ani nedoporučuje. Mohli byste v ní obratem skončit znovu, ale nechtěně a v mdlobách. I mladým lidem se doporučuje budit se o trochu dřív, než dojde na vstávání, aby byl čas pořádně se protáhnout, připravit se na nadcházející den, případně si dát krátkou meditaci. To je velmi zdravý přístup i v pozdějším věku, kdy se navíc ještě doporučuje zůstat chvíli vsedě, aby se krevní tlak stabilizoval.

Využijte denní světlo

Zimní rána bývají ještě unavenější než ta ostatní. Ale bez ohledu na to, zda musíte vstávat do práce, na schůzky či můžete jet podle vlastního pracovního rytmu, měli byste vstávat na budík. A neposunovat ho! Není to dobrá volba už jen proto, že jakýkoli delší spánek, tzv. přetažený spánek, vám jen ukrojí další díl energie a vy se pak vzbudíte rozlámanější a v mnohem horší kondici. Rozhodně se vyplatí rozhrnout závěsy a pustit do místnosti první denní světlo, které s sebou vnese i notnou porci vitality a v zimě bychom si ho měli opravdu vážit.

Pořádně se protáhněte

Sledovali jste někdy domácího mazlíčka při probouzení? Protahuje se vší silou na různé strany, hlavně páteř a tlapky. Rozhýbat své tělo můžete ještě v posteli nebo při krátké ranní rozcvičce – výborně se hodí jóga, která je zaměřená právě na protažení a ohebnost nikoli na budování svalové hmoty. Skvěle tak podpoříte oběh krve i lymfy, a navíc každý pohyb stimuluje v mozku vyplavování endorfinu, což je onen známý hormon štěstí. Do startu nového dne se více než hodí, a i když na to potřebujete nepoměrně víc času, ve finále se můžete cítit skoro jako před pár lety, kdy jste byli nastartovaní a plní energie už spolu s vyzvánějícím budíkem.

A to jsme teprve na začátku dne. Téma si určitě zaslouží více pozornosti, protože opět hlavně ženy často nemohou uvěřit, že jejich potíže nesouvisejí s nějakou vážnou nemocí, případně se naopak obviňují z lenosti a nedostatečného nasazení. Ani jedno není na místě a je potřeba najít pevný střed dalšího bytí.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a zkušeností.