Vánoční radovánky máme za sebou a do běžného života se často vracíme s pár kily navíc, kterých se chceme co nejrychleji zbavit. Mnoho z nás si snížení váhy rovnou zařadilo mezi novoroční předsevzetí. Ale pozor na to. Potřebujete dietu nebo detox organismu? Není to totiž totéž, ačkoli úbytek váhy se dostavuje v obou případech. V čem je rozdíl? A co podniknout?

Dieta versus detox

Lidé většinou oba pojmy zaměňují, přestože je mezi nimi velký rozdíl. Liší se nejenom v dopadu na tělo, ale i na psychiku.

Pravidelná detoxikace organismu vám zajistí to, co žádná sebelepší dieta nedokáže. Svou váhu si po detoxech udržíte, na rozdíl od diety, kdy pravidelně nastává takzvaný jo-jo efekt, který vám kila zase navrátí zpět.

Rozdíl je i v motivaci

Když držíte dietu, obvykle myslíte pouze na to, abyste se zbavili alespoň pár kil. Mysl je zaměřená pouze na čísla, které se objevují po vstupu na váhu. A to je špatně. Zhubnout za každou cenu se nevyplácí, protože ve své horlivé snaze klidně tělu odepřete dostatek tekutin i potřebných vitaminů a minerálů. A tělo je dietou vyčerpané. Není divu, během diety odchází svalová hmota, kterou k životu potřebujete, hubnete tam, kde nechcete (v obličeji, na rukách či nohách), přitom střeva zůstávají plná usazenin. Vaše motivace klesne, protože vše se projeví na náladě. Jste mrzutí a unavení.

Dieta navíc vede ke zpomalení metabolismu, a tak si tělo uchovává rezervy i z nízkého přísunu potravin a hubnutí je čím dál obtížnější. Přesto lidé pořád opakují tu samou chybu. Přecházejí na stále drastičtější dietní metody místo toho, aby našli ten správný způsob, jak se stravovat.

Detoxikace je zaměřena na vyčištění těla, na to, aby se organismus zbavil nahromaděných toxinů, což mimo jiné zlepšuje celkové zdraví a funkci imunitního systému. Primární motivací není zhubnout, ale právě snaha zlepšit své zdraví. Ztráta kil se potom objeví coby vedlejší efekt detoxu.

Naše tělo totiž za účelem ochrany vnitřních orgánů před toxiny paradoxně obaluje toxiny tukovou vrstvou. Když se ale toxinů zbavíte, tyto ochranné vrstvy už nejsou potřeba a tuk se rozpouští.

Detox na mnoho způsobů

Metody provádění detoxu jsou různé, ale vždy jde o přechod na lehčí stravu za použití rostlinných podpůrných prostředků, například aloe vera. Jde o to, aby se během očisty těla zároveň vyživovaly buňky celého organismu a vám nechyběla energie. Speciálně sestavené detoxikační programy zlepšují trávení, obnovují zásoby kolagenu a elastinu, posilují imunitu a tělu zajišťují potřebný přísun vitaminů a minerálů. Navíc obsahují řadu aminokyselin, které působí příznivě na vlasy, pokožku, působí antialergicky a protizánětlivě.

Detox, Studio Hanah
Detox, Studio Hanah

Je potřeba fyzické cvičení?

Přechod na jiný stravovací režim by měl být doplněn také fyzickou aktivitou, a to zejména kvůli zformování postavy. Nejde přeci jen o ztrátu váhy a lepší činnost tělesných orgánů, ale také o vzhled.

Nicméně základem detoxikace jsou speciálně navržené nutriční programy. V první řadě pijete hodně vody, a aby vašemu tělu nic nechybělo, využíváte produkty založené právě například na aloe vera, pijete čaj, který pomáhá odplavovat toxiny a konzumujete hodně ovoce a zeleniny. Poté pomalu přecházíte na odlehčený a přesně stanovený jídelníček.

Pokud využijete například detoxikačního a regeneračního programu Studia Danah, celý proces detoxifikace zvládnete za pouhých 9 dní!

Jak udržet organismus „čistý“?

Po první očistě těla samozřejmě můžete cítit drobné vyčerpání, které je způsobeno proměnou metabolické činnosti organismu. Proto každý detoxikační program obsahuje i následnou péči, která je opět zaměřená na jídelníček, ale také na cvičení, a trvá několik dalších dní.

Ideální je provádět detox alespoň dvakrát v roce, a to při změně ročních období, nejčastěji na jaře a na podzim. Detox se neprovádí v době, kdy si začnete říkat, že by to chtělo zase odstranit pár kil v podobě vnitřních tukových obalů, detoxikaci je nutné brát jako dlouhodobou prevenci.

Pomáhá udržet tělo v dobré kondici, a to se zdaleka netýká jen lidí s nadváhou. Díky detoxu vracíme funkci gastrointestinálního traktu zpět do normálu, a tak je tělo schopno mnohem lépe absorbovat potřebné živiny.

Teď je ten správný čas začít přehodnocovat slovo dieta a vrhnout se na něco nového. Zkuste si s novým rokem vytvořit také nový zvyk, a to pravidelně detoxifikovat své tělo. Hlavně ale zapomeňte na všechny drastické způsoby, jak zhubnout!