Chůze je lidskou přirozeností a jakýmsi darem, který nedostane každý. Provází nás po celý život a díky ní se přesouváme z místa na místo nebo se snažíme přijít na to, kým jsme a kam směřujeme. I obyčejné procházky dokážou zklidnit naše rozjitřené emoce. Jakoby magicky ulevují smutné duši a vlévají novou energii do žil. Každý z nás jistě zažil tu potřebu „vyčistit si hlavu“.

Chůze je nekonečný počet kroků směřujících k cíli

Už z prvních krůčků malého dítěte mají rodiče ohromnou radost. V tento okamžik totiž dochází k významnému předělu. Človíček životem ještě nepolíbený začíná svou osobní „pouť“. Může se rozeběhnout vstříc novým zážitkům. A všichni se ptají, kam ho jeho nohy vlastně zavedou? S postupem času si matka a otec jistě postesknou nad tím, že jejich potomek „vylétl z hnízda“ a odešel hledat své štěstí ve světě, ale o tom to je. Pozvolnými kroky jdeme za hlasem svého srdce, jdeme za tím, co si myslíme, že je správné. Chůze není jen o pohybu, ale především o cestě samotné.

V chůzi se zračí naše povahy

Chodit znamená cítit skutečný život. Procházky či pěší turistika vás nejen fyzicky posílí, ale i duševně obohatí. Je jen na vás, jakou cestu si zvolíte. Bude krátká bez překážek, nebo klikatá, dlouhá a krkolomná? I v chůzi se projevuje to, jací jsme v hloubi duše. Povahy dobrodružné a cílevědomé si zřejmě vyberou cestičky nepříliš komfortní, při kterých mohou překonávat sami sebe. A v těch nekritičtějších momentech pochopí, kým vlastně jsou a kam směřují. Ti, kteří se neradi přemáhají a mají rádi své pohodlí a klid zřejmě tak riskovat nebudou. Ujdou pár bloků, a nakonec skočí do svého vozu a odjedou.

Vnímejte každý krok intenzivně

Pokud jste zdraví a máte možnost chodit a běhat, využijte toho naplno. Neseďte celé dny u televize a počítače a vyjděte ven na čerstvý vzduch. Zhluboka se nadechněte a vnímejte každý krok naplno. Zajděte si do přírody, do lesa a zkuste si rozvzpomenout, jaké to bylo, když jste byli malí. Proběhněte se a intenzivně vnímejte každý pohyb. A až vás budou večer bolet nohy, přijměte tuto skutečnost se vším všudy. Cítíte přirozenost, cítíte život. Možná se najednou před vámi otevřou obzory, o kterých jste ani netušili. Duše a tělo do sebe náhle zapadnou.

Už vám procházky v domovině nestačí? Zajděte si do Santiaga de Compostela

Slyšeli jste o dlouhé pouti, která má očistnou moc? Nazývaná je jako Svatojakubská cesta a ročně ji ujde zhruba 300 000 poutníků. Délka trasy se liší podle toho, z jakého místa vyrážíte. Standardně se chodí pěšky pouze s batohem na zádech. Troufnete si na tuto „duchovní“ výzvu? Stačí jen jediné – rozhodnout se. Lidé, kteří tuto cestu absolvovali tvrdí, že je přivedla ke změně životního stylu. A nejen to. Tito jedinci začali více naslouchat sobě samým.

Nezbytné přípravy na pouť

Možná se začnete ptát, co je vlastně potřeba k takovému vykonání pouti. V první řadě potřebujete nějaké finanční prostředky na letenku nebo jízdenku do místa, odkud chcete do Santiaga de Compostela vyrážet. Potom už je to jen na o vás samotných. Zanedbat byste neměli koupi kvalitní obuvi, ta vás totiž nesmí zklamat dlouhé kilometry. Rovněž se vhodně oblékněte. Sportovní a pohodlné oblečení, případně i funkční prádlo to jistí. Nezbytný je kromě jiného i batoh – lehký, snadno přenosný, příjemně nositelný. Do něj si sbalte jen to nejpotřebnější. Nutné je disponovat určitě náhradním oblečením, ponožkami, spodním prádlem, pitím a nějakým energetickým snackem. Vše ostatní pak přijde posléze samo. V případě, že se chystáte na dlouhou pouť, měli byste být fyzicky trénovaní. Upozornění na závěr: cesta není pro žádné „fajnovky“.

Nekomfortní nocleh, ale příjemní lidé na cestách

Během své pěší túry budete chtít určitě někde hlavu složit. Proto se ve Španělsku nabízí tzv. albergy. Jsou to poutnické ubytovny, které neoplývají nijak zvláštním komfortem. Čtyři, tři, ani dvě hvězdy zde nečekejte. Zkrátka se tu jen vyspíte a jdete dál. Se zvyšujícím se počtem kilometrů v nohách vám bude ubývat sil. A občas to možná budete chtít vzdát, ale motivací vám budou ostatní poutníci, kterých potkáte na trase více než dost. V případě, že mluvíte cizí řečí, jistě si zde i příjemně popovídáte a třeba získáte i nové přátele. Lidé, kteří pouť již vykonali tvrdí, že všichni na cestě do Santiaga de Compostela jsou ochotní a laskaví. Co víc si tedy přát. Čerstvý vítr ve vlasech, milá společnost a dobrý pocit z pohybové aktivity.

Autorka se témata dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.