Byliny. Každý je zná. Heřmánek, meduňka, pampeliška a tisíce dalších. A kontryhel. Nepříliš známý, ale mezi konkurencí vyniká. Je čas na změnu, na osvětu.

Kde se vzal

Kontryhel obecný se řadí mezi vytrvalé byliny. Vcelku hojně se vyskytuje napříč celou Evropou, v Severní Americe a i některých koutech Asie, jako je předhůří Himalájí nebo Kavkazu. Kvete od konce dubna do srpna a v terénu ho jen těžko přehlédnete. Drobné lístečky se žlutými kvítky dominují nekonečným loukám a už zdálky budou připomínat veselou pelerínku. Ne náhodou je anglický název kontryhele „Lady´s Mantles“. Chvíle slávy zažíval ve středověku. S nástupem farmacie ale jeho kouzlo pominulo a plamínek, který ho držel při životě, vyhasínal. Barevné tabletky ale nespasí všechno, a tak se lidé k přírodě, kterou bez výčitek svědomí zaprodali, opět vrací. A kontryhel je mezi ženami něco jako vlajkonoš bylinné výpravy.

Všelék?

Švýcarský bylinkář se nechal slyšet, že za kontryhel se vyplatí bojovat. Na jedné straně jednorázová pomoc, na druhé podpora, která při permanentním užívání od dětství až po konec klimakteria srazí objem „ženských peripetií“ na třetinu. Možná se to zdá jako přehnaně odvážné tvrzení, ale těžko se vyvrací, když nikdo této bylině tolik prostoru nikdy nedal. A tak se potlouká někde mezi vrtkavou věrností a povídačkami. Občas o něj někdo zavadí a zpestří si rutinu s kopřivovým čajem. Nic víc.

Možná za to může neznalost, možná horší dostupnost informací, možná nechuť zkoušet něco nového, možná pomalý nástup účinků nebo specifická chuť.

Téměř dokonalý

Důvodů pro užívání kontryhelové nati jsou stovky. Každý ať si vybere to svoje, co přispěje k pohodlí a pohodě. Přinášíme deset z nich.

Gynekologické potíže

Průměrná žena navštíví gynekologa zhruba třikrát za rok. S kontryhelem se číslo sníží na pouhou prevenci. Bylina totiž dokáže zatočit s nepříjemným zápachem, s výtokem, se svěděním i mykózami, podrážděnými sliznicemi nebo suchostí. Pohodlí „tam dole“ je pro kontryhel na prvním místě.

Infekce a záněty

Zánět je příčinou mnoha zdravotních komplikací. Boj s ním je ale často na dlouho, snad i kvůli prodlevám v diagnóze. Kontryhel ale obsahuje zajímavou kombinaci vitamínu C, silic a kyseliny salycilové. Právě ta je zodpovědná za bariéru proti infekcím a zánětům, kterou si organismus vytváří.

Podpora trávení

Kontryhel má ve střevech důležitou funkci, působí jako desinfekce. Na jedné straně zklidní rozdrážděné sliznice, na druhé zvýší jejich obranyschopnost. Oproti hojně doporučovaným brusinkám nebo dubové kůře je pro trávicí systém jako pohlazení.

Ochrana úst

Infekce se nevyhýbá ani dutině ústní. Nejde jen o dostatečnou péči, spousta potíží souvisí s věkem nebo přidruženými nemocemi. Drahou zubní péči (je-li v počáteční fázi) můžete oddálit používáním kontryhelových kloktadel a zabránit rozvoji angín, zánětům krku nebo paradentóze.

Hojení a rekonvalescence

Kontryhel má mimo zmíněné účinky pozitivní vliv na hojení ran, popálenin nebo jizev. Díky stahujícímu efektu k sobě kůže lépe přilne. To se může projevit například i po infarktu, kdy jsou pacienti v kondici o poznání dříve.

Plusový bod při menopauze

Úzkostné stavy, psychická nerovnováha, pocení, třes končetin, nesoustředěnost, insomnie. Typické příznaky klimakteria. S kontryhelovou natí vás ale většina projevů dalece mine.

Bojovník s PMS

Nejzmiňovanější účinek kontryhele. Právem. Nastaví pravidelnost, zmírní krvácení a dá vale bolestem v podbřišku a v oblasti beder. Už žádné mdloby, kolísavý krevní tlak nebo nadýmání.

Na cestě k početí

Svíravé účinky, které jsou pro kontryhel typické, napomáhají zpevnění dělohy a celého ženského ústrojí. Snižuje se tak riziko předčasného porodu nebo samovolného potratu. Oceníte ho i po porodu, kdy zvyšuje produkci mateřského mléka a brání vaginálním mykózám, které mohou ženy potrápit především v šestinedělí.

V kondici

Hubnutí je na pořadu dne téměř pořád. Jen málokdo je s figurou spokojený. Kontryhel zrychluje metabolismus a podporuje spalování tuků. Pak už stačí jen pravidelný pohyb – klidně i jen svižná chůze – a výsledky se dostaví o to rychleji.

Bez pupínků

Kontryhel je neškodná bylinka, kterou můžete na rozdíl od kopřivy užívat bez přestání. Ani věk není překážkou. Pokud se tedy objeví v pubertě první ekzém, není lepší volba. Kontryhelový odvar stáhne rozšířené póry a akné se pleti vyhne obloukem.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.