Pochmurná zima je skoro u konce a na vrátka nám klepe krásné jaro plné síly, lásky a dobré nálady. Až tu bude, nezapomeňte mu otevřít dveře, jeho síla je opravdu ohromná. Aby tělo účinky pohltilo plnými doušky, vydejte se ven, do lesů, jednoduše do přírody, kam vás srdce zavede.

A jakmile se tam vydáte, mimo hlubokého dýchání, odpočinku a obrovské regenerace, klidu a pohody, si všímejte také bylin, které vám po dlouhé zimě dokáží pročistit tělo od toxinů a cukru, kterého jsme měli každý z nás dostatek.

Proč se vydat do přírody?

Než začneme tím, na jaké bylinky bychom mohli jít do přírody, zjistěte, proč vlastně přírodu pravidelně navštěvovat. A to nejen v období, kdy nás les může obdarovat bylinkami či plodinami. Říká se, a z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit, že toulání se po lese má pozitivní vliv na psychickou stránku člověka. Jedná se o ideální způsob relaxace a regenerace mysli. Navíc, pokud chodíte pravidelně do přírody, zřejmě mi dáte za pravdu, že se uvolníte a cítíte se méně ve stresu. Jistě je to pravda, protože se vám v těle začne snižovat hladina kortizolu, což je hormon související se stresem.

Jednoduše řečeno, les – příroda mění člověka. Dokonce se již dlouhou řádku let šíří světem lesní terapie, která pochází z Japonska z 80. let minulého století. Již v této době tamní vláda zahrnula do preventivního programu zdraví člověka takzvanou šinrin-joku, což znamená japonské umění lesní terapie. Neustále je tedy zmiňovaný les, ale věřte, že se nemusíte potulovat pouze v lese. Stačí, když se posadíte na louku s rozkvetlými bylinami, květinami a budete zhluboka dýchat. Nyní už ale zpět k bylinkám, na které bychom se mohli vydat už v březnu.

Kopřiva dvoudomá – zelený elixír

Kopřiva je přímo pokladem z encyklopedie bylin. Jedná se o elixír života a krásy. Sice se jí mnoho z nás vyhýbá kvůli jejím chloupkům, které když se zapíchnou do kůže, způsobují lokální vyrážku, puchýřky a svědění. Na druhou stranu je na jarní detoxikaci jako stvořená. Nabízí nám mnoho zdravotních benefitů. Obsahuje enzymy, třísloviny, histaminy (vhodné pro lidi trpící alergií), hořčík, železo, sodík, draslík, chlorofyl a vitamin B.

  • snižuje cholesterol
  • zabraňuje padání vlasů
  • čistí krev
  • čistí plíce
  • rozpouští hleny

To je jistě opravdu velký výčet účinků. Jelikož je kopřiva plevel, najdete ji všude. Kolem lesů, u polí, na zahradách a jinde. Sbírat je můžete od března, nejlépe do konce května. Trhejte vždy malé a krásně zelené kopřivy.

Medvědí česnek

Medvědí česnek je chutí podobný tomu kuchyňskému. Je také nabitý vitamíny a minerálními látkami. Netvoří palice se stroužky česneku, ale roste ve formě listů. Ideální čas, kdy se za česnekem vydat, je březen až duben. Pozor si dávejte na lokalitu, kde česnek trháte. V chráněné oblasti se o sběr raději nepokoušejte. Také je třeba upozornit, abyste chodili na sběr pouze v této době a dbali na to, abyste si medvědí česnek nespletli s konvalinkou. Hledejte jej v listnatých lesích s kyselejší půdou, v blízkosti řek, říček či potoků. S medvědím česnekem lze v kuchyni kouzlit více než s kopřivou. Připravte si chutné pesto na těstoviny, nakrájejte si jej na chléb či do polévky.

Ať už ho využijete tak či jinak, jedno je jisté, a to jsou jeho účinky. Snižuje krevní tlak, podporuje imunitu, podporuje krvetvorbu, působí jako antibiotikum a čistí krev.

Kráska mezi bylinkami, to je sedmikráska

Ochutnali jste někdy sedmikrásku? Je lahodná a přimíchaná do ledového salátu s fíky je přímo famózní. Tato kráska, která na nás vystrkuje okvětní lístky již na konci února či v březnu, zlepšuje látkovou výměnu v játrech a slezině. Nehledě na množství minerálů a vitamínů, které obsahuje. Sbírejte květy, následně je usušte a promíchejte do čajových směsí. Lze je také jíst syrové, třeba přimíchané k zelenině.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.