Zelenému lidu na mojí zahradě se teď už fakt klíží oči, a kromě břečťanu nikdo z nemá ambici kohokoli okouzlovat, svádět a ohromovat. Všechna energie vytvořená přes léto je rostlinami přetavená ze stvolů a listů zpět pod zem, do kořenů a hlíz. Všechna semínka jsou rozeseta do nejbližšího okolí, a tím letošní dřina končí. Bude se spát.

CO SE VŠÍM TÍM LISTÍM A BOBULEMI?

Taky mám uskladněno všechno, co jsem od své zahradní lékárny vyškemrala, sklidila, usušila a naložila do oleje a lihu. Na každou z těch nádob ještě přijde řada.

Ale teď se probírám sklenicemi usušených květů a plodů, protože za chvíli vznikne něco, díky čemu vám vtrhne letní slunce a teplo přímo do obýváku.

Vyrábím totiž purpuru pro období zimního slunovratu a Vánoc. Je to směs květů a listů, plus nějaké ty tajné ingredience. Každý rok má jiné složení, to podle toho, jak se různé bylinky v zahradě měly k světu. Myslím si, že právě ty bylinky, kterých přirozeně vyroste hodně, jsou přesně ty, které v zimě budete nutně potřebovat, abyste ji ve zdraví ustáli.

Každým rokem se moje zahrada zachová jinak a nabízí trochu jiný koktejl navzdory tomu, k čemu ji já pachtivě vedu. A přesně tenhle koktejl ožije v purpuře, kterou teď míchám pro všechny své blízké a známé.

CO FUNGOVALO DŘÍVE, MŮŽE I DNES

Před érou plynových a elektrických sporáků se dávala purpura na kamna, rovnou na kovový tál. Vlivem horka v kamnech zavoněla tak, že se lidem vybavil slunný červencový den a čerta starého jim v tu chvíli záleželo na mrazu a tmě tam venku. Cítili ochranu a štěstí.

Dnes bych to se sklokeramickou deskou nedoporučovala, ale jedno elegantní řešení tu je. Použijte aromalampu, ze které sundáte horní nádobku na vodu a místo ní položte sítko nebo mističku z kousku alobalu. Zapalte čajovou svíčku a na alobal nasypte purpuru. Za malou chvíli se z bylin začnou uvolňovat vonné silice, a když přivřete oči, osídlí vaši mysl horký letní den. A znám i lidi, kteří přísahali, že slyšeli bzučet včely.

Do letošní purpury toho dávám mnohem víc, ale tohle je to podstatné:

  • Pelyněk černobýl – vyčistí vzduch lépe než dezinfekce a chrání obydlí jako neviditelný štít.
  • Šalvěj lékařská – vyvolává jasnost myšlenek, má moc osvobodit od rušivých emocí a vyvolat klid a jasno.
  • Divizna – přináší Boží požehnání a prý přivábí lásku.
  • Měsíček lékařský – typická sluneční bylinka přinese jasné paprsky tam, kde je tma a ochrání před zlem v každém kabátě (i kdyby to byl kabát tchýně).
  • Jalovčinky – dezinfikují vzduch a dřevitá vůně ginu nese životní sílu a energii.
  • Heřmánek – voní, jako když se pečou máslové sušenky, pomáhá s uklidněním, proti úzkosti a otevře vám oči.
  • Levandule – navozuje klidný spánek a tiší bolesti duše. Zbavuje strachu, posiluje sebevědomí a podporuje lásku. Přináší vnitřní klid a mír.

Pokud nic posvátného nepřipravíme, nemůžeme nic posvátného zažít.  A proto se nedejte zahnat do kouta syntetickými vůněmi „Zimní čas“ a podobně svůdnými názvy. Raději prohledejte šuplík s bylinkovými čaji, najděte podobného blázna, jako jsem já a věřte mi, že se k vám ta správná purpura dostane.

Při tvorbě příspěvku autorka čerpala pouze z vlastních poznatků a zkušeností.