Máte šaty, oblek, několik ponožek, spodní prádlo, lyžařskou kombinézu, plavky a zimní kabát, nespočet čepic a minimálně troje rukavice, basic trička, nákrčníky… a pyžamo. Pochopitelně. Přece nebudete v posteli nazí. Nebo ano?

Spaní na naháče

Pyžamo je nepostradatelné. Jen málokdo uléhá do postele bez oblečení. Je to zvyk? Možná. Už od dětství nás totiž rodiče nutí do pyžama. Navečeřet, vykoupat, pyžamo, zuby a spát. Bylo to všude stejné. A je tomu tak i dnes. Není divu, že je potřeba pyžama v lidech tak hluboce zakořeněná. Stejně jako přes den se doma nosí tričko a tepláky, po setmění se navlékneme do pyžam a šup do postele.

Někdo dává přednost flanelu, jiný se rozmazluje saténem, děti žádají výhradně líbivý potisk. Jeden volí krátké šortky, další nesnese holé kotníky a chce nohavice až na zem. Knoflíky, zipy nebo jen přetáhnout přes hlavu? Proužky, puntíky nebo vtipné nápisy? Je tolik možností. Jednoznačně nejoblíbenější jsou ale noční košile. A to nejen mezi ženami. I muži jim poslední roky přicházejí na chuť a užívají si volnost a nadstandardní pohodlí. Probouzí se tedy otázka, proč by se člověk dobrovolně zbavoval pyžama, když s ním může užít tolik zábavy a lebedit si jako v nebi.

Zdraví. Ano, zdraví je ten nejdůležitější důvod, proč zkusit oblékání vynechat a zaplout pod peřinu jen tak.

Trojice pravidel pro zdravý spánek

V první řadě je třeba připomenout, že zima léčí a přílišné teplo tělu neprospívá. Důvod je jasný. Tlumí se tak jeho schopnost termoregulace. A to je problém, kterého se budeme zbavovat jen velmi obtížně. Pokud tedy nechcete rovnou skočit do ledové řeky, začněte malými krůčky.

Svléknout

Při spaní bez pyžama tělo pracuje mnohem lépe než ve vrstvě oblečení. Může totiž mnohem lépe reagovat na okolní prostředí, zahřívat se, choulit se. Je rychlejší a všechny procesy probíhající během noci vykazují mnohem lepší výsledky. Proces zahřátí navíc podporuje usnutí, a tak se nebudete dlouhé hodiny převalovat na matraci. Spotřebovaná energie se projeví dvojím způsobem. Jako první vás příjemně unaví, upadnete do hlubšího spánku, tělo se mnohem lépe zregeneruje a ráno se probudíte čerství a svěží.

Druhý – a pro spoustu lidí podstatnější – důvod je podpora hubnutí. Díky tomu, že se musíte zahřát (během spánku si to ani neuvědomujeme), má tělo výdej a z dlouhodobého hlediska dochází k úbytku váhy nebo alespoň udržení běžných hodnot. A to se rozhodně počítá!

Vypnout topení

Většina lidí své byty zbytečně přetápí (a pak se diví faktuře za energie). Optimální pro ložnici je 16 až 18 stupňů. Pro běžný provoz jsou to nízké teploty, ale při spánku jde o ideální teplotu. Ale je pravda, že přinejmenším ze začátku, kdy s odpočinkem bez pyžama teprve začínáme, může jít o velký šok. Nejprve se tedy svlékněte a zkuste spát v teplejším prostředí, a až pak postupně snižujte teplotu.

Voda je lék

Berete si k posteli nápoj, kdyby vás v noci náhodou přepadla žízeň? Výborně. Tak by to mělo být. Problém ale nastává ve chvíli, kdy na noční stolek postavíte sklenici s čajem, perlivou limonádou nebo bylinkovými odvary. Jen voda to totiž může být. Pročišťuje, nezatíží tělo v procesu detoxikace a regenerace, neprobudí k akci močový měchýř, napomáhá hubnutí. Zároveň je ale tím nejlepším dostupným prostředkem k útlumu pocit žízně.

Jednoduchá cesta k pohodě

Dalo by se říct, že svlečením pyžama organismus nastartujete, sníženou teplotou v místnosti ho udržíte v dobré kondici a vodou vyplavíte zbytky nečistot a toxinů. Nenechte se odradit prvotním nepohodlím, časem se začnou objevovat zdravotní přínosy. A to je k nezaplacení. Stejně tak jako partnerova pozornost, která se upne k vašim novým rituálům.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.

+ Zdroj inspirace: https://jakzdrave.cz/zdravi/spani-bez-satu/