Blahodárný spánek je nedílnou součástí života úplně každého člověka. Je nezbytně důležitý pro vydatný odpočinek, pozitivně ovlivňuje přirozenou obranyschopnost organismu, stejně jako hormonální rovnováhu a metabolismus. Po kvalitním a dostatečně dlouhém spánku bychom se měli probudit svěží a příjemně odpočatí. Někdy je vše ale úplně jinak…

Noční můra nebo spánková paralýza?

Noční můra potkala alespoň jednou v životě snad každého z nás. A zatímco u mnohých šlo spíše o ojedinělou záležitost, někteří zažívají noční můry opakovaně. Vskutku se přitom nejedná o příjemný zážitek, tyto sny totiž obvykle provází pocity strachu až hrůzy, případně i neschopnosti, ohrožení nebo trapnosti. Děj noční můry může být rozmanitý, často se snící snaží odněkud marně uniknout nebo ho někdo pronásleduje. Pokud se zdají noční můry často, mohou vyústit až v nespavost či jiné nepříjemné projevy, a proto se vyplatí zapátrat po jejich příčině. Nezřídka je spouštěčem stresová událost, fyzické vyčerpání, horečka nebo konzumace těžkých jídel krátce před spaním.

Také spánková paralýza je velice děsivým zážitkem. Ti, kteří ji někdy prožili, ji dokonce označují za ještě mnohem hrůznější než „běžnou“ noční můru. Provází ji totiž navíc také spánková obrna, která dotyčnému zcela znemožňuje jakýkoliv pohyb. Ale to není zdaleka vše. Protože se jedná o neobvyklý stav, kdesi na pomyslné hranici mezi bděním a spánkem, uvědomuje si člověk realitu okolo sebe, do které se však zároveň prolínají sluchové a zrakové halucinace. Ty se tudíž zdají být velice skutečné a může být velice obtížné rozpoznat, co je vlastně ještě realita…

Spánková paralýza dokáže opravdu vyděsit

Podle některých studií si touto hrozivou zkušeností prošla takřka čtvrtina až třetina lidí, avšak jen málokomu se spánková paralýza vrací. I zde se však, podobně jako u klasických nočních můr, najdou jedinci, kteří na ni trpí často a opakovaně.

A slovo trpí je rozhodně na místě. Kromě toho, že může postižený slyšet například vrčení, syčení nebo další prapodivné zvuky, nouze není ani o doprovodné vizuální projevy, které bývají rovněž „výživné“. Dotyčný tak může pozorovat různé děsivé přibližující se stíny a postavy (nezřídka odporné zrůdy či monstra), které kolem něj krouží, sahají na něj nebo se jej dokonce pokouší zardousit. Spánková paralýza zároveň působí opravdu velice věrně, a když k tomu přičteme, že v daný okamžik není možné se vůbec pohnout a bránit se, je snadné si představit, o jak strašlivý zážitek se jedná.

I proti spánkové paralýze lze bojovat

Opakovaná spánková paralýza vede často k chronické nespavosti, protože už ulehnutí ke spánku může způsobit značný stres a obavu z toho, že se bude znovu opakovat. Určitě je proto důležité pokusit se ji konečně zbavit jednou provždy. Prevencí je podle odborníků především eliminace stresových faktorů, nepřetěžování se a dodržování zásad spánkové hygieny. Snížit riziko výskytu spánkové paralýzy pomůže také omezení spaní na zádech a nepoužívání příliš vysokých polštářů pod hlavou.

A pokud už se spánková paralýza přece jen objeví, je třeba si uvědomit, že se nejedná o realitu a tiše přečkat, až sama pomine. Často se zmiňuje také trik, který spočívá v zaměření se na obličej. Doporučuje se pokusit se alespoň mrknout nebo pohnout očima, což může hrozivý zážitek přerušit.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.