Jedním ze symbolů Japonska je meloun Yubari, který se řadí k těm vůbec nejdražším plodům na světě. Zakoupit si jej není vůbec snadná záležitost, a to nejen z ekonomického hlediska. Ročně se prodá zhruba 100 kusů, přičemž cenovka je opravdu vysoká. Čím je toto ovoce tak výjimečné, že stojí více jak letní dovolená pro celou rodinu?

Co je to meloun Yubari?

Meloun Yubari se pěstuje pouze na území Japonska, a to konkrétně ve sklenících v oblasti Hokkaido. Jedná se o hybridní druh, který vznikl kombinací dvou melounů. Ideálně by měl být meloun Yubari dokonale kulatý a stejně tak by měl disponovat hladkou kůrou, aby kupující lákal nejen svojí chutí, ale zejména svým vzhledem. U movitých Japonců se jedná o oblíbený dárek, který mohou věnovat svým blízkým.

Cenovka tohoto melounu se běžně pohybuje kolem 400 000 až 500 000 Kč. Ojedinělé však nejsou ani vyšší ceny, mnohdy se meloun Yubari stává předmětem aukce a odnese si jej ten, kdo přihodí nejvíce peněz. Podle dostupných informací by se mělo jednat jak o nejšťavnatější, tak o nejsladší meloun na světě. Nechcete-li si kupovat meloun celý, vybraní prodejci nabízí na ochutnávku i jen několik nakrájených kousků, avšak výsledná cena není o nic moc menší.

Zajímavosti o luxusu jménem Yubari

Označení Yubari získal meloun podle města Yubari, v němž je jeho základna. Tento druh melounu se pěstuje pouze ve sklenících, ve kterých jsou přísně kontrolované podmínky, za nichž má postupně dozrát ten vůbec nejluxusnější meloun na světě. Ochutnat jej ale můžete nejen na území Japonska, ale například i v Evropě, a to v těch nejluxusnějších restauracích, kdy je však cena ještě mnohonásobně vyšší, než jak je tomu v Japonsku – přičítá se k ní totiž mimo jiné doprava.

Melounu Yubari se přezdívá ananasový meloun a jeho chuť je nejčastěji popisována jako kombinace sladkého, kořeněného a šťavnatého melounu. Během konzumace se chutě mění, což má na svědomí pravidelné střídání klimatických podmínek ve skleníku, kde jsou plody pěstovány. Chuťová paleta je proto opravdu rozmanitá.

Proč je cena tak vysoká?

Odpověď na tuto otázku není zcela jasná, rozhodně se na výsledné ceně podílí zdlouhavý a obtížný proces pěstování, ale i vášeň Japonců pro výběrové ovoce, za které neváhají utratit astronomické částky. Zcela běžně se tu totiž můžeme setkat i s jinými extra druhy ovoce či zeleniny, například s melounem v perfektním tvaru krychle. Jedním ze způsobů, jak Japonci na veřejnosti projevují své materiální bohatství, je právě koupě zmiňovaných luxusních plodin. Výsledné ceny se odvíjejí podle velikosti ovoce i podle jeho vzhledu.

Tak co myslíte, vyplatí se investovat několik desítek až stovek tisíc Kč do jednoho kusu melounu?

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.