Jedním z hlavních zdrojů energie pro lidské tělo jsou sluneční paprsky, kterých je však v zimně podstatně méně. Naštěstí existuje spousta dalších možností, jak si dodat energii a nepodlehnout tak zimní únavě. Ruku v ruce s tím kráčí i posilování imunity.

Časté příznaky zimní únavy

K běžné únavě, kdy se vám chce pouze zachumlat pod peřinu, udělat si šálek horkého kakaa nebo čaje a sledovat oblíbený seriál, patří ještě několik dalších faktorů. Těmi je nejčastěji přibývání na váze, poruchy koncentrace a nemožnost soustředění se na práci nebo zvýšená chuť na nezdravé pokrmy, zejména na sladké. Stejně tak se může objevit podrážděnost vůči druhým nebo úzkosti. Jaké preventivní kroky tedy podniknout, aby vás zimní únava tento rok vzala obloukem?

Věnujte pozornost svému jídelníčku i denním aktivitám

Na škodu rozhodně nebude, dopřejete-li si každý den dostatek spánku, ideálně kolem osmi hodin, avšak každému vyhovuje jiná doba. Na program dne pak rozhodně zařaďte cvičení, ať už to bude procházka po okolí, turistika, návštěva posilovny nebo třeba badmintonový zápas s přáteli. Důležité je svému tělu dopřát pohyb, obzvlášť pokud denně trávíte několik hodin v sedavém zaměstnání. Navýšit množství pohybu lze zcela jednoduše, a to třeba i tím, že se do zaměstnání vydáte pěšky nebo z MHD vystoupíte o zastávku dříve. Třicet minut pohybu každý den, případně alespoň ob den, udrží vaše tělo ve fyzické i psychické pohodě.

Co se týká jídelníčku, na něm by rozhodně neměl chybět dostatek ovoce se zeleninou, které tělu dodají potřebné vitaminy. Nezapomeňte hlavně na vyváženou stravu, kterou doplňte vyšším přísunem bílkovin a nižším přísunem sacharidů. Mezi zdroje bílkovin se řadí například libové maso, fazole, ale i vejce. Vyvážený a pestrý jídelníček je opět skvělým bojovníkem proti oslabené imunitě nebo zimní únavě.

Nezapomeňte ani na své zájmy

Věnovat se nejen svým povinnostem, ale i zájmům a proložit to relaxem, je opět velmi podstatné, chceme-li si udržet zdravé tělo i mysl. Mezi výborné relaxační aktivity patří meditování, jóga, čtení, ale také procházka se psem nebo pro některé vaření či pečení. Nebojte se v těchto pochmurných dnech nechat trošku rozmazlovat. Zajděte si ke kadeřnici, na masáž, manikúru, pedikúru nebo dlouho odkládanou kosmetiku. Aktivita, kterou máte rádi, vaše tělo opět obrní před nechtěnou únavou a negativně naladěnou myslí.

Několik tipů na závěr

Menší přísun slunečních paprsků se odráží nejen na naší náladě, ale i na zdraví. Dochází totiž ke zvýšené produkci melatoninu, tedy hormonu spánku, a zároveň nám chybí vitamin D. Dodejte ho proto svému tělu formou doplňků stravy. Odpovídající přísun vitaminu D se pozitivně projeví jak na imunitě, tak na náladě nebo na hladině energie. A kdykoliv, kdy je to možné, vydejte se ven, na sluníčko sice možná nenarazíte, ale na čerstvý vzduch, který je stejně tak podstatný, určitě ano. Jako rychlá vzpruha efektivně poslouží studená sprcha, případně šálek yerba maté. A na škodu určitě nebude, přidáte-li si do vody několik lístků máty, která nápoj nejen příjemně provoní, ale ještě navíc vás obdaruje energií a příjemnou chutí.

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.