Že je fenykl pro naši krajinu exotickou bylinou? Omyl. Na českých zahradách má své místo několik století. Objevte kouzlo extra voňavé léčivky s delikatesní chutí. Vysadit si ji můžete na zahradu a užívat si fenyklovou sílu třeba každý den. Proč ho rozhodně zařadit do bylinkové lékárny a dopřát si ho i na talíři?

Už od 812 a možná ještě dřív

Zajímavostí je, že fenykl měl podporu na nejvyšších místech, dokonce u samotného císaře Karla Velikého. Právě on vydal v roce 812 unikátní Capitulare de lillis (nařízení pro venkovské statky), ve kterém doporučuje lidem pěstování několika základních bylin, aby je mohli užívat pro zlepšení zdraví. Právě zde doporučuje zasadit u domu fenykl, kromě něj například i česnek, mátu, řeřichu, kopr, libeček, celer nebo šalvěj. A vlastně to platí dodnes. O fenyklu se také říká, že svou podmanivě líbivou vůní odhání vše zlé. Proto ho lidé často věšeli na dveře nebo kousíček rostlinky nacpali do klíčové dírky.

Jak pěstovat fenykl v našich podmínkách

Vytrvalá a aromatická rostlina pochází ze Středomoří a Malé Asie, proto je nutné mu na zahradě najít teplé a slunné místo. Potřebuje také hlubokou, na živiny bohatou půdu, ideálně vápenatou. Výsev naplánujte na květen, protože v březnu i dubnu ještě hrozí mrazíky a ty fenykl nemá rád. Nechce se vám trápit s pipláním rostlinky od semínka? V případě fenyklu to není třeba. Kupte si jednu rostlinku a o množení se nemusíte starat, po vysemenění se brzo objeví další rostlinky. A pozor: fenykl je super eko bylina. Využijete stonkovou hlízu, listy, horní „vlásky“ a semena.

Bohatý na vitamíny, minerály a navíc téměř bez kalorií

Mezi top bylinami v českých luzích a hájích má fenykl právem vysokou pozici. Obsahuje hned několik velmi prospěšných látek. V první řadě jsou to vitamíny A, B a C. Najdeme v něm hned několik minerálů, konkrétně: vápník, hořčík, draslík, mangan, zinek, sodík a také selen. Dále je bohatý na kyselinu listovou a pantotenovou. Nechybí ani vláknina a éterické oleje. A co je ještě super: určitě potěší všechny, kdo chtějí žít zdravě a jíst chutná a zdravá jídla, protože hlíza obsahuje zhruba jen 12 kcal na 100 g.

Použití fenyklu: proti zažívacím potížím, při nachlazení, pro kojení a další

Nejčastěji se doporučuje při zažívacích potížích. Pomáhá harmonizovat střevní mikroflóru a je účinným a poměrně rychlým pomocníkem při zácpě i plynatosti. Aby pomohl, udělejte si silnější čaj (zhruba 4 lžičky na 250 ml horké vody), nechte louhovat asi 10 minut a usrkávejte po lžičkách. Paradoxem je, že vyřeší i průjem. V tomto případě si udělejte čaj z čerstvě rozdrcených semen a přidejte špetku soli. Při zažívacích potížích je vhodný pro děti, opět slabší a po lžičkách. Sáhněte po něm i tehdy, trápí-li vás zápach z úst. V tomto případě se užívá jako kloktadlo slabý čaj ze semen. Fenykl má také protizánětlivé a antibakteriální účinky, uleví při křečích. Ideálně každý den by ho měly pít maminky, které potřebují podpořit tvorbu mateřského mléka. Každý den si ho naordinujte, pokud potřebujete zlepšit zrak.

A jak si ho vychutnat?

Čajem to rozhodně nekončí. Máte-li to štěstí, že si můžete pěstovat fenykl na vlastní zahradě, pravidelně odštipujte jeho mladé lístky. Jsou příjemně nasládlé a současně štiplavé. Každý obyčejný salát promění v delikatesu. Zkuste je přidat k rajčatům, okurkám a nebojte se ani spojení s bramborami. A jak upravit stonkovou hlízu? Uvařená se hodí do polévky nebo kaše, úžasné je fenyklové pyré. Výborný je pečený s kořenovou zeleninou. A pozor, hodí se i do dezertů.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpáte svých zkušeností.