Je to otřepaná fráze. Až se člověk otřese a dlaní přejede po předloktí, aby uhladil chlupy, co mu zděšením povstaly. Všeho s mírou. Klišé a návod na nudný život. Jenže u spánku to tak skutečně je. Podstav je stejně škodlivý jako extra porce.
Tenký led
Nikdo není tak pošetilý, aby si vědomě odpíral spánek. Tělo si přece samo jasně řekne, co potřebuje pro bezproblémový chod. A pokud je to deset hodin spánku pětkrát do týdne, nebudete mu bránit. Myšlenka je to krásná, ale proč se tedy vyloupnete po půl desáté, jste malátní, rozbolavělí a váháte jen mezi hodinovým přídavkem a léčbou šokem v podobě silné kávy. Možná ten dlouhý spánek není tak léčivý, jak si myslíte. Možná je to jako s čerstvým ananasem. V omezeném množství je fajn, tělu dodá spoustu živin, ale když to přeženete, popálí vám hrdlo a připomínat se bude několik dní. Ať se některá doporučení odborníků mohou zdát příliš účelová, tendenční a ovlivněná tím, co je zrovna v kurzu a hodí se konglomerátům „do krámu“, spánek do téhle špinavé hry nepatří.
Problém je v tom, že po tom, co se ráno probudíte s pocitem lehké kocoviny, přisuzujete to automaticky nekvalitní matraci, nevyvětrané místnosti, hluku z ulice, oslňujícímu světlu měsíce v úplňku, neklidnému dítěti ve vedlejším pokoji a nočnímu boji pavouka a mouchy. Jak by za to mohla ta spánková kratochvíle? Desetihodinové podřimování je nedotknutelné placené parkování a Karlovarský festival.
Dobře utajený viník
Neřešme srdeční trable a jiné zdravotní neduhy, které nadmíra spánku způsobuje. Beztak se projeví až s mnohaletým zpožděním a na pozdní budíčky si nikdo ani nevzpomene. Veškerá vina padne na bedra stresu, shonu, občasných cigaretek a genetiky. To všechno sice může i za pneumatiku kolem pasu, ale řízeným spánkem s tím můžete něco udělat. Hned.
Primárně se tloustnutí spojuje s nedostatkem odpočinku, ale ani druhý extrém nelze přehlížet. Dospělý jedinec potřebuje sedm až devět hodin spánku. Je to ideální doba, aby v těle proběhly všechny procesy a organismus – nehledě na únavu a fyzické a psychické vyčerpání – regeneroval. Při delším spánku si metabolismus uvědomuje, že není časově limitovaný a přirozeně se zpomalí. A právě tak začíná nerozpletitelné klubko příčin a následků.
A tak se jednoho dne, kdy se ve zkušební kabince sesunete k zemi, protože sotva zapnete džíny o tři čísla větší než před pěti lety, rozhodnete pro radikální řez. Zhubnete. Prostě to dokážete. Tak jste si to umanuli. A tak se taky stane. Od Dukanovy diety po speciální zábaly a lymfatické masáže, od vyřazení pečiva a cukru po vodu s kajenským pepřem a lekce bikram jógy. Potíte krev, počítáte kalorie a čtete složení. A spíte. Všude totiž píšou, že dostatek spánku – kvalitního a nerušeného – je klíčem k úspěchu. Ještě stále vám uniká souvislost? Vraťte se tedy o pár řádků výš.
Více než sedm hodin spánku zpomaluje metabolismus a brání hubnutí. Na druhou stranu čas v posteli uměle prodlužujete, protože v hubnoucím procesu je spánek důležitý. A tak se ocitáte v situaci, kdy v jeden čas uplatňujete dvě protichůdná tvrzení. Tělo neví, jak reagovat. Samo by potřebovalo prostor, aby získalo rovnováhu a nemuselo balancovat na hraně vyčerpání.
Vymezený čas
Dvě hodiny na pláži by byly zoufale málo a tři týdny v kuse zbytečně moc. Nastavte si na minutku přesně sedm až devět hodin podle své vlastní potřeby, ale nepřetahujte. Vydržte tři měsíce a bedlivě pozorujte i ty nejmenší nuance týkající se vašeho těla. Únava, fyzička, odolnost vůči stresu, náladovost, libido, kvalita vlasů a pleti, barva zubů, tlak a hladina cukru. A nezapomeňte zaznamenat úbytek váhy. Ten se totiž dostaví mezi prvními.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.