Jestliže jste někdy utrpěli vážnější zranění pohybového aparátu, podstoupili operaci nebo pokud trpíte artritidou, pravděpodobně jste již jako součást léčby využili také fyzioterapii.

Obecně řečeno, fyzioterapie pomáhá pacientovi usnadnit pohyb a každodenní život prostřednictvím řady specifických ošetření. Které metody fyzioterapie používá jako podporu základní léčby pomocí masáží a léčebného tělocviku?

Elektroterapie

Elektroléčba vlastně znamená elektrickou stimulaci svalů připojením elektrod k pokožce. Elektrody způsobují zkrácení svalů, což pomáhá zejména u léčby svalové atrofie a nejčastějšími pacienty jsou lidé s paralýzou nebo s výrazně sníženým rozsahem pohybu. Elektroléčba se obvykle používá ve spojení s laserovou a ultrazvukovou terapií.

Terapeutický ultrazvuk

Ultrazvuk byste si možná s fyzioterapií vůbec nespojovali. V posledních letech ovšem lékaři začali využívat zvukové vlny k léčbě různých tělesných poškození. Frekvence ultrazvuku poskytuje jemnou metodu ošetření poškozené tkáně pomocí UV paprsků. Stejně jako malá masáž stimulují zvukové vlny šlachy a svaly. UV léčba se používá hlavně u pacientů trpících artritidou a jako úleva pří výrazné svalové námaze.

Laserová terapie

Stejně jako UV záření je použití laseru k fyzioterapeutickým rehabilitačním účelům poměrně nečekaným spojením. Laserové záření je druh elektromagnetického vlnění s unikátními vlastnostmi. Díky své vlnové délce je totiž schopné přenášet velké množství energie. Takzvaný biostimulační laser působí v hloubce tkání, kde stimuluje buňky. Ty po ozáření laserem získávají energii navíc, začnou se rychle obnovovat a posiluje se jejich vlastní obranný mechanismus. Navíc laser dokáže urychlovat metabolické pochody v buňkách a tlumí tvorbu škodlivých látek.

Mezi nejčastější indikace pro laserovou terapii patří artrózy kloubů, bolesti šlach a jejich úponů (například tenisový loket, patní ostruha, natažení Achillovy šlachy), záněty či pooperační hojení, a dokonce hojení starších jizev.

Kinesiotaping

Asi i vy znáte barevné pásky, která se upevňují na různá, přesně daná místa těla. Kinesio páska může být aplikována přímo na kůži a je skvělým způsobem, jak stabilizovat klouby a svaly. Pružnost pásky umožňuje běžný pohyb, takže nezasahuje do řady cvičení v rámci léčebného rehabilitačního tělocviku. Právě to z kinesiotapingu činí perfektní nástroj, který lze použít při protahování svalů a zlepšování jejich činnosti.

Kinesiotaping můžete využít také ke zmírnění bolesti, předcházení zraněním a svalové únavě, ke zvýšení fyzického výkonu nebo pro podporu krevního a lymfatického oběhu.

Baňkování

Baňky připevněné na těle pacienta už asi každý z nás viděl minimálně na obrázku. Jde o takzvanou vakuovou masáž, která se provádí právě použitím skleněných, umělohmotných nebo gumových baněk. V baňkách je vytvořen podtlak, a to umožňuje jejich přisátí na pokožku.

Ze zdravotního hlediska tento typ terapie pracuje s reflexními zónami a lymfatickým systémem a v praxi se velmi vhodně doplňuje s ostatními typy masáží. Hlavním efektem baňkování je regulace toku krve, účinné otevření kožních pórů a vytažení škodlivin z těla na jeho povrch, a tím i jejich vyloučení z organismu.

Baňkování je stará metoda léčení, která se v současné době opět dostává do centra pozornosti lékařů a fyzioterapeutů. Účinky baňkování se dají shrnout do následujících bodů.

Zrychluje se metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáním. Celkově dochází k regeneraci kůže a ke zvýšení její odolnosti vůči různým škodlivinám. Podtlak stimuluje krevní a lymfatický oběh a zvyšuje průtok krve v kůži a ve svalech. V neposlední řadě díky použití baněk dochází k podpoře činnosti vnitřních orgánů, zlepšení peristaltiky a motility gastrointestinálního traktu, takže se zlepšuje trávení a vstřebávání živin.

Lymfatická masáž

Lymfatická, přesněji řečeno lymfodrenážní masáž je formou jemné masáže, která podporuje pohyb lymfatických tekutin po těle. Tekutina v lymfatickém systému je zodpovědná především za odstraňování odpadu a toxinů z tělesných tkání.

Zdravotní potíže mohou přerušit normální tok lymfy, což způsobí hromadění lymfatické tekutiny v určité oblasti těla, často v pažích nebo nohou, kde potom vznikají otoky. Tento stav se nazývá lymfedém a vzniká v důsledku infekcí, léčby rakoviny (která zahrnuje odstranění lymfatických uzlin) a jiných stavů, které poškozují lymfatický systém.

Lymfatická masáž může snížit otoky a zlepšit oběh v lymfatickém systému. Úžasně pomáhá při chronické únavě, migrénách, nespavosti, stresu či zažívacích potížích.

Pokud máte problémy, o kterých si myslíte, že by jim některá z výše uvedených terapií pomohla, určitě ji neváhejte využít. Na žádost lékaře vám budou zákroky poskytnuty úhradou ze zdravotního pojištění, takže není nutné za ně platit.

V každém případě se nejprve s lékařem poraďte, abyste si případně nezhoršili jiné tělesné obtíže.

Autorka se tematice dlouhodobě věnuje a vychází ze svých vlastních zkušeností.