Do hledáčku lidí žijících v moderní uspěchané době se čím dál více dostávají nejrůznější meditační techniky. Ty mají napomoci obnově duševní harmonie nebo slouží jako prevence psychického vyčerpání. Jsou tedy i jakousi formou psychohygieny. Nyní si osvětlíme, co vlastně obnáší technika v angličtině nazývaná Body Scan Meditation.

Psychické napětí souvisí úzce s tím tělesným

Pravděpodobně neexistuje člověk, který by alespoň jednou v životě nepocítil neúměrný stres, jenž se nějakým způsobem podepsal na jeho fyzickém zdraví. Svalové ztuhlosti, bolesti zad, migrény, to vše souvisí s přemírou stresových faktorů. Propojení duše a těla je tedy velmi úzké. Ostatně, tím se již po celé roky zabývá psychosomatika. Vraťme se však k již zmíněné meditaci, která může pomoci tyto stavy eliminovat a podpoří uvolnění napětí. Jak již samotný název napovídá, jedná se o techniku, díky které si naplno uvědomujete (skenujete) veškeré tělesné vjemy, a to od hlavy až po paty.

Jak začít s touto meditační technikou?

Chcete vyzkoušet blahodárné účinky meditace formou skenování svého těla? Pak se řiďte následujícími instrukcemi:

  1. Zajistěte si k meditaci pohodlné a příjemné místo, ideálně třeba doma na koberci nebo venku na trávě.
  2. Oblékněte si volné bavlněné oblečení. Nikde by vás nic nemělo tlačit a škrtit.
  3. Lehněte si na podložku a začněte dýchat zhluboka do břicha. Pokud se při každém nádechu vaše ramena zvedají, dýcháte zřejmě hrudníkem. Musíte tedy svůj dech zpomalit a více se soustředit.
  4. Nyní se začněte soustředit na vaše chodidla, kotníky, holeně, lýtka. Vnímejte veškeré pocity, které přicházejí. Pokud cítíte nějakou bolest, přiznejte si ji, prožijte ji a snažte se ji „vydýchat“.
  5. Možná během meditace pocítíte různorodé negativní emoce. Koncentrujte se na ně a postupujte stejným způsobem, jako když jste se soustředili na své fyzické bolesti.
  6. K oproštění se od negativních emocí využijte vizualizaci. Představte si je například jako černou kouli, která z vašeho těla pomalým a hlubokým dýcháním postupně odchází.
  7. Od nohou pak tělo skenujte (se zavřenýma očima) postupně k trupu, rukám a pokračujte ke krku a hlavě. Nezapomeňte jakékoliv bolesti a nepříjemnosti prodýchat.

Pokud nebudete schopní samostatné meditace, můžete si na internetu vyhledat video k řízené meditační technice, kterou často provází příjemná relaxační hudba. Ta napomůže k lepšímu zklidnění a uvolnění.

Frekvence meditace a její účinky

Pokud s metodou skenování těla začínáte, praktikujte ji alespoň třikrát až čtyřikrát za týden. Postupně ale frekvenci meditací navyšujte. Optimální je, když své tělo a mysl zklidníte každý den. Někteří pokročilí meditující dokonce tímto způsobem uvolňují napětí i 2krát až 3krát denně. A jaké jsou obecné benefity této techniky? Je jich skutečně požehnaně. Může pomoci například s nespavostí, s eliminací únavy nebo dokonce sníží zánětlivé parametry v těle. A to vše přímo souvisí právě s již zmíněnou redukcí škodlivého stresu, který bývá příčinou mnoha fyzických obtíží.

Předejděte tedy vážným onemocněním a zařaďte do života více sebeuvědomění a relaxace!

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.