Všimli jste si, že ve svém životě věnujete větší pozornost tomu, co se zrovna nedaří? Je to ostatně lidská podstata – řešit aktuálně vyvstalé problémy. Když jde ale vše hladce a nic nám neschází, neuvědomujeme si, co všechno jsme dokázali a co v životě máme. Můžeme to pojmenovat jako vděčnost. I té se dá naučit a výsledky jsou ohromující! Umění vděčnosti zlepší vaši duševní pohodu i mezilidské vztahy. Zkuste to.

V první řadě změňte své myšlení

Vděčnosti se naučíte jedině tak, když svou mysl nastavíte na tu správnou vlnu. To znamená, že upustíte od negativních myšlenkových vzorců. Přestanete být škarohlídi a v každém dni si najdete něco krásného, co vám dříve přišlo jako samozřejmé. Uveďme si příklad z praxe. Prosvítají po ránu vaším oknem do ložnice sluneční paprsky? Užívejte si je do sytosti. Buďte vděční za to světlo, které vám příroda zrovna naděluje. Pustí vás neznámý člověk do dveří jako první? Usmějte se a vřele poděkujte. I za tohle je možné být vděčný. Hledat dlouze nemusíte. Vděčnost si vás zkrátka najde sama, když budete otevření.

Vzpomeňte si také na horší časy

V momentě, kdy se dostanete ve svém životě do bodu, kdy vám nic nebude dost dobré, přestože máte všechno, po čem jste toužili, rozvzpomeňte se na horší časy. Na dobu náročných životních výzev, které jste museli překonávat, jen abyste vydrželi u svých snů a cílů. Na období stresů, složitostí, pádů a pocitů beznaděje. Každý si je někdy prožil. Mnoho lidí díky tomu začne přemýšlet úplně jinak. Uvědomí si, že to, co je teď, je jen díky jejich dřívější houževnatosti a vytrvalosti. I to je vděčnost. Vděčnost za to, že jste mohli udělat a udělali všechno pro to, co jste chtěli. Nevzdali jste se a šli jste dál!

Pomoci může i deník vděčnosti

Abyste si den co den připomínali, za co jste vděční, můžete si založit i deník vděčnosti. Do něj piště, co jen vás napadne. Udělal vám partner snídani? Zvěčněte tuto vzpomínku s myšlenkou vděku. Pochválil vás nadřízený za dobře odvedenou práci? Také to dejte na papír. Objali vás vaše děti a řekly, že vás milují? Oplaťte jim to a napište o tom do deníku. Vděční ostatně nemusíte být jen za lidi, ale i za věci či běžné události. Je to vcelku snadné. Stačí se jen dívat kolem sebe, mít oči otevřené dokořán. Jistě si najdete něco, vůči čemu vyjádříte vděčnost. A nezapomeňte tuto myšlenku předávat také dál! Budete šťastnější.

Trénujte vděčnost dnes a denně

Nyní se vraťme k oné změně myšlení. I ten nejzarytější negativista se může změnit v optimistu a vděčného člověka. Musí však poctivě trénovat svůj mozek. Aspoň jednou denně se pohodlně usaďte v tiché místnosti (pustit si můžete jako kulisu i meditační hudbu), zavřete oči a promítněte si pět až deset věcí/lidí, za které jste vděční. Vnímejte přitom své pocity i to, jak se chová vaše tělo. Možná se konečně uvolníte, přestanou vás bolet záda, hlava, svaly a váš život se náhle rozjasní. Pokud toto budete praktikovat – i kdyby pět minut každý den, mozek si na to zvykne a vděčnost se stane neoddělitelnou součástí vaší podstaty. Stane se z vás jiný člověk – s jasnější myslí a otevřenějším srdcem.

Několik inspirativních citátů o vděčnosti

  • „Radost je síť lásky, kterou můžeme zachytit jedině svou duší. Kdo dává s radostí, dává více. Nejlepší způsob, jak ukázat vděčnost lidem a věcem, je přijímat s radostí.“ Matka Tereza
  • „Buďte vděční za každý den, i za ten temný.“ Pepper Winters
  • „Za každým tvůrčím činem je vyjádření lásky. Každá umělecká tvorba je vyjádřením vděčnosti.“ Kilroy J. Oldster
  • „Tím, že jsem napsal to, za co jsem vděčný, jsem se naučil hledat věci, které mě přiměly usmívat se.“ Ranjani Rao

 

Zdroj: vlastní poznatky + inspirace zde 10 Ways to Become More Grateful (berkeley.edu), 8 Ways To Have More Gratitude Every Day (forbes.com), 50 Best Gratitude Quotes (oprahdaily.com)