O prospěšnosti semínek nebo různých druhů obilovin už snad nemusíme přesvědčovat ani ty nejmilitantnější odpůrce zdravé stravy, ale co teprve zdravotní benefity semínek naklíčených, to je teprve ta pravá vitamínová exploze! Pokud jste ještě neobjevili léčivou moc klíčků, ideálně doma naklíčených, máte nejvyšší čas.

Různé druhy semen začínají být v posledních letech intenzivně využívány kromě vysévání do hlíny také v teplé i studené kuchyni, což nejen výživoví poradci, ale i lékaři, vítají s velkým nadšením. Jejich pozitivní vliv na správné trávení, imunitní systém a veškeré pochody v lidském organismu je dnes už nevyvratitelný a způsoby, jak v kuchyni využít semínka, se začínají čím dál více rozšiřovat.

Zkuste to i s obilím a luštěninami

Stejně tak nikdo nepochybuje o výjimečnosti a zdravotní prospěšnosti luštěnin, které si sice u některých strávníků oblibu doposud nevydobyly, ale i ony se dostávají do popředí v rámci zdravého stravování. Pokud se neřadíte k fanouškům čočky na kyselo nebo fazolové polévky, máme pro vás dobrou zprávu – mnoho druhů luštěnin i semínek je možné naklíčit, čímž vámi vytvořený pokrm dostane zcela nový rozměr.

Semena, obiloviny nebo právě luštěniny obsahují samy o sobě obrovské množství vitaminů, minerálních látek, aminokyselin, zdravých tuků a antioxidantů, které významně prospívají našemu zdraví. Pokud je ale necháme naklíčit, počet prospěšných látek v nich mnohonásobně vzroste, což z nich dělá doslova vitaminové bomby. Nejen, že jsou klíčky zdrojem mnohem většího počtu vitaminů a minerálů, ale navíc jsou mnohem lépe stravitelné a obsahují také nezanedbatelné množství vlákniny. Příjemným bonusem je výborná chuť připomínající mladý hrášek.

Klíčení není věda

Jaro je ideálním ročním obdobím pro nastartování změn nejen v přírodě, ale i ve vašem jídelníčku. Kdy jindy začít s klíčením, než když se příroda probouzí k životu, rostliny začínají kvést a semínka zcela přirozeně klíčit? Držme se tohoto trendu a zkusme to také, není na tom absolutně nic těžkého, a dokonce není třeba pořizovat klíčící misky a podobné pomůcky. V pohodě si vystačíte s obyčejným plastovým sítkem na čaj nebo odříznutým dnem PET lahve, do kterého uděláte několik malých dírek na odtékání vody.

Klíčit můžete některé druhy semínek, jako je například vojtěška, ředkvička, řeřicha nebo rukola, z obilovin žito, pšenice, oves nebo ječmen, z luštěnin se nejčastěji klíčí fazolky mungo, ale vyklíčit se dá i cizrna, červená čočka nebo malé druhy fazolí.

Menší množství zvolených semen nechte přes noc namočené ve vodě, ráno propláchněte vlažnou vodou, nasypte do klíčící misky nebo obyčejného sítka maximálně ve dvou vrstvách a ponechte na tmavším místě. Teď už bude stačit dvakrát denně propláchnout a cca za tři dny máte klíčky připravené ke konzumaci. V lednici vydrží klidně pět dní. Klíčky můžete využít nejen do salátů, ale i v teplé kuchyni nebo si jimi jednoduše posypete chleba.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností.