Stěhujete se do chalupy, kde je přebytek starého nádobí po předešlém majiteli nebo jen vyklízíte půdu po prababičce? V obou případech můžete najít nadbytek starého nádobí, které se může s trochou důvtipu proměnit z odpadu na vkusné dekorace. Nejen, že nebudete mít práci vyklízení, ale navíc zvolíte ekologický přístup a vytvoříte krásné prvky do vašeho nového domova. Pojďme na to!

Jak využít staré cedníky

I když by se zdálo, že tento dírkovaný unikát nenajde rozumné využití, opak je pravdou. Stačí, když ho vyložíte kouskem juty a získáte originální květináč na ven. Přebytečná voda vyteče četnými otvory, takže nebudete mít obavy, že by byla rostlina přelita.

Další variantou je vytvořit z cedníku intimní osvětlení. Žárovku na zdi nebo na stropě přiklopte cedníkem – světlo bude krásně prosvítat jednotlivými otvory. Můžete takto pokrýt celou stěnu, třeba na verandě nebo v obývacím pokoji, kde si během večera ve dvou vytvoříte romantické osvětlení.

„Je lepší něco tvořit než se něco učit. Tvořivost je podstatou života.“

Leonardo Da Vinci

Jak využít stará struhadla

Než se pustíme dál, vrhněme se na dalšího dírkovaného pomocníka. Na tupém struhadle brambory nenastrouháte, ale snadno z něj vykouzlíte originální a vtipnou dekoraci. Struhadlo můžete natřít a použít jako věšáček na náušnice. Už se nestane, že byste v krabičce hledala dva stejné páry.

Struhadlo lze využít podobně jako cedník na zakrytí žárovky. Další originální světlo je na světě!

Pokud struhadlo otočíte a v místě rukojeti přivaříte kousek plechu, abyste ho zaslepili, získáte originální nádobu na drobnosti, kterou už stačí jen pověsit. Výborně se hodí do dílny na zahradnické nůžky, rukavice nebo na pytlíčky se semínky. Na rukojeť můžete zavěsit, cokoli vás napadne.

Jak využít staré válečky na těsto

Úplně jednoduše! Stačí, když z každé strany uříznete rukojeť s přibližně deseti centimetry samotného válečku. Připravte si kousek starého prkna a rukojeti na ně přidělejte do řádku. Vznikne originální věšák, který zaujme každou návštěvu. Než ho pověsíte na zeď, můžete ho natřít nebo nalakovat. Dřevo, pokud bylo používáno v kuchyni, do sebe nasaje množství tuku. Proto je lepší věšák povrchově upravit.

Jak využít staré naběračky

Staré naběračky můžete zavěsit doma nebo třeba na verandu a použít je jako originální svícny. Nezapomeňte je dát do závětří, kde vítr svíčky nesfoukne. Pověsit je můžete také ke dveřím, kde do nich budete odkládat klíče od auta nebo od domu.

Jak nádobí upravit

Nádobí můžete nechat v jeho původním stavu nebo ho vhodně upravit. Své využití najdou barvy vhodné na sklo, kov a porcelán. Chcete-li namalovat tmavší kousek, ujistěte se, že jsou barvy dostatečně krycí. Většina barev je vypalovacích – předmět musí snést požadovanou teplotu a navíc se musí vejít pohodlně do trouby.

Použít můžete také smalt, který lze vypálit na sporáku. Hodit se bude na ploché kovové věci, jako jsou pokličky nebo rukojeti naběraček. Smalt má tendenci vytvářet jemný poprašek v místě, kde ho nechcete – po vypálení můžete přebytečný prach odstranit pomocí odlakovače na nehty. Nikdy ho však nepoužívejte na silně smaltovanou plochu.

A teď hurá na půdu pro poklady!

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.