Co se týká Vánoc, dělí se společnost na dva tábory. Ten první tyto svátky doslova zbožňuje a druhý je pak ze srdce nenávidí. Nutno podotknout, že příznivců je pravděpodobně více. Najdou se ovšem tací, kteří toto období považují za naprosto běžné a možná někdy dokonce předstírají, že neexistuje. Z jednoduchého důvodu – méně se pak trápí. Proč tomu tak je? A je vůbec možné naučit se svátky vánoční zase milovat?

Nenávidíte Vánoce? Zjistěte proč…

Je vcelku zřejmé, že s odporem k Vánocům se nerodíme. Názor na ně si vytváříme během svého života. Velmi citlivé je v tomto ohledu dětství. Pakliže rodiče dětem obraz svátků vánočních pokřiví, nejspíš si jej ponesou i do dospělosti. Říkáte, že je to zrovna váš případ? Určitě nejste na světě sami. Ne každý má to štěstí prožít jako dítě opravdu veselé a šťastné Vánoce. Jenže důvodů, proč lidé nenávidí tyto svátky, je daleko více. Níže je pár příkladů ze života:

  • Žijete v přesvědčení, že „Vánoce už nejsou, co bývaly“. Ano, možná nejsou, ale negativním přístupem to nijak nezměníte a nevylepšíte. Mnoho vánočních odpůrců je doslova znechuceno jejich komercionalizací a vysmívají se pachtícím se lidem, kteří pak jen u stromečku a večeře stírají pot z čela. Pravda je, že se to dá dělat jinak – ale o tom až níže.
  • Jste perfekcionista. Někde na půli cesty, mezi dospíváním a dospělostí jste se jaksi zasekli, protože jste chtívali vánoční svátky naprosto perfektní, a to na úkor vlastního duševního i fyzického zdraví. A pak jste prostě jen rezignovali a přelili se do tábora odpůrců Vánoc.
  • Někoho jste o Vánocích ztratili. Tohle už je o dost vážnější důvod, který stojí za větší pozornost. Mnoha lidem na světě během svátků zesnul nejbližší člen rodiny nebo někdo z přátel. Vánoční období se pak stává obzvlášť v prvních letech po úmrtí velmi těžkým až bolestivým.
  • Jste osamělí. Pakliže patříte mezi ty osoby, které žijí bez partnera, dětí či jiné rodiny, mohou být pro vás Vánoce též dost těžké, proto jste na ně radši zanevřeli a stali se z vás jejich odpůrci.

Ať už Vánoce nenávidíte z jakéhokoliv důvodu, vězte, že se s tím dá něco dělat. Podstatné však je, chtít s tím něco dělat. Trýznit se pokaždé, když se blíží advent, je pro vaši duši velmi vysilující, proto to nenechte plavat a řešte své vnitřní pocity.

Jak se zbavit nenávisti vůči Vánocům?

Urputní vánoční nenávistníci budou jen těžko tyto svátky milovat pouhým lusknutím prstů. Chce to prostě čas. Předstupněm je určitě to, abyste se zbavili té sebedestruktivní nenávisti, která duševní pohodě nepřidá. Zkuste tedy svátky pojmout jako období laskavosti vůči druhým lidem. Udělejte nějaký dobrý skutek, který vás zahřeje u srdce. Také se sejděte s nejbližšími (i těmi, co jste neviděli celou věčnost) a popovídejte si. Vánoce jsou totiž hlavně o setkávání s milovanými lidmi! Když tohle uvedete do svého života jako rituál, časem vás nebude trápit nenávist, ale prostoupí vámi vděčnost, že můžete dělat dobré skutky a šířit lásku.

Sám sobě psychologem

Jakmile přejde nenávist vůči Vánocům, můžete se věnovat hlubším problémům. Třeba původu vašich negativních pocitů. Buďte sami sobě psychologem. Využijte advent k zpomalení, většímu odpočinku a rozjímání. Přesně k tomu je předurčen. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu a pokud budete chtít být sami, tak buďte. Nehoňte se tam, kde jsou davy lidí. A jestliže patříte mezi ty, kteří o vánočních svátcích o někoho přišli, jděte na hřbitov uctít jejich památku, anebo jen zapalte svíčku doma v obýváku a zavzpomínejte. Udělejte si své vlastní rituály, které vám pomohou Vánoce lépe zvládnout a možná je časem přemění na něco neutrálního či dokonce milovaného!

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Inspirace: Why you might hate Christmas (and how to love it again) – Simple Slow & Lovely (simpleslowlovely.com)