Bez ohledu na věk, každému z nás občas něco „vypadne“ z hlavy. Je jisté, že s přibývajícími léty jsou tyto výpadky častější a v tom nejhorším případě končí stařeckou demencí nebo Alzheimerem.

Ale nemalujme čerta na zeď, protože můžeme mozku pomoci, aby zůstal co nejdéle v kondici a fungoval tak, jak má. Ale o tom jste už jistě slyšeli, stejně tak, jakože mozek nesmíte nechat zahálet a trénovat ho třeba pomocí luštění křížovek či sudoku.

Zapomínáte? Ale proč?

Pokud tedy vyloučíme demenci, měli bychom se ptát, proč vlastně zapomínáme tak často. Na vině je opět současná hektická doba a stres, který působí na paměť a soustředění vysloveně kontraproduktivně. Jistě už jste si všimli, že když jste ve velkém stresu, často si nemůžete vzpomenout ani na jednoduché věci, které stoprocentně víte a znáte.

Řešení je přitom tak prosté

Už jsme si řekli, že tentokrát nepůjde o rady typu luštění hádanek, ani vás nebudeme nutit začít se učit japonštinu, aby mozek, coby sval, docela neochabl. Dá se na to jít totiž mnohem sofistikovaněji a pravděpodobně se u toho i pobavíte. Pojďme se podívat na pár rituálů, které rozhodně stojí za to včlenit do běžného života. Nastartují nejenom vaši paměť, ale též koncentraci, a dokonce i vizuální vnímání. A to už za chvilku vašeho času stojí, ne?

1) Vstávejte s vůní vanilky

Probouzet se vůní kávy, je opravdová slast. Ovšem experti doporučují, abyste tento rituál pozměnili. Místo kávového obláčku přesedlejte na aromalampu a vůni vanilky. Je totiž skutečně prokázáno, že vůně sladkého koření stimuluje paměť, myšlení i koncentraci.

2) A pak ukažte světu zaťatou pěst

Ne, nejde o to dávat osudu najevo, že vás hned tak nezlomí. Důvod je mnohem prozaičtější. Američtí vědci totiž zjistili, že když několikrát denně sevřete ruku (nebo obě ruce) v pěst, a to po dobu 90 sekund, zlepší se vám paměť. Téměř neuvěřitelné, leč vědecky podložené.

3) Trénujte nejen mozek, ale i ostatní svaly

Nemusíte se kvůli své občasné zapomnětlivosti okamžitě sebrat a utíkat do fitka. Úplně postačí, když 3krát týdně po 20 minutách budete praktikovat některý z „aerobních sportů“, jako je například běh, plavání, jízda na kole či tenis. Jde o to pořádně se zapotit, posílit svaly a pořádně okysličit celé tělo.

Okysličení je nejdůležitější, protože právě přísun kyslíku je důležitý pro růst nových mozkových buněk.

4) Čtěte si nahlas

Věděli jste, že Češi jsou v rámci Evropy největšími čtenáři? Nicméně v MHD či v čekárně u lékaře se moc nehodí hlasité čtení. Jenže experti tvrdí, že číst nahlas je mnohem přínosnější. Proč? Vzpomeňte si na dobu, kdy jste studovali. Pravděpodobně jste si zápisky říkali alespoň polohlasně, když už ne hlasitě na celé kolo. Když posloucháte svůj vlastní hlas, daleko lépe si informace zapamatujete.

5) Všímejte si detailů

Tak schválně – zkusíte tuto výzvu? Zkuste si každý den zapamatovat 4 věci na lidech, se kterými se potkáte. Může to být naprosto cokoliv: Účes, barva rtěnky, značka obuvi či vzor na kravatě. A večer si to pěkně vyjmenujte, časem už to bude velká hromada malých informací. Nicméně vaše koncentrace a vizuální paměť díky tomuto cvičení poskočí na úplně jiný level.

A teď začneme s těmi vtipnějšími úkoly:

6) Dělejte věci druhou rukou

Velká většina z nás má jednu ruku dominantní. Tou píšeme, čistíme si zuby a děláme většinu úkonů. A teď zkuste zapojit tu druhou ruku. Bude to nezvyk a psaní vám asi moc nepůjde, ale mnoho věcí se začne dařit. Časem si zvyknete a zvládnete i psaný projev. Díky tomuto cvičení posílíte nervová spojení v mozku, a hlavně budete zapojovat spoje mezi hemisférami trochu jinak, než jste zvyklí. Ostatně i hemisféry budou muset trochu přehodnotit novou situaci. Váš mozek začne fungovat komplexně a bude schopen jet na plné obrátky, i když se podmínky a podněty zvenčí náhle změní.

7) Jezte jídlo hůlkami

Odmalička jsme zvyklí na příbor a používáme ho úplně automaticky. Tím ale mozek moc nevytrénujeme. Pokud nejste zvyklí používat při jídle hůlky, doba bezstarostných obědů a večeří je pryč. Při konzumaci hůlkami zapojujete prsty novými způsoby. A v prstech jsou různá nervová zakončení, která se prokrvují a prokrvují tak i váš mozek. Jako bonus se na jídlo budete soustředit, vychutnáte si ho a nebudete hladově hltat, o jídle během práce či sledování televize ani nemluvě.

Tak co? Jste připraveni? Skončí zapomnětlivost a stařecká demence se vám zřejmě zdaleka vyhne.

 

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky. Zdroj inspirace: https://artofmemory.com/