Pod pojmem paměť si mnoho lidí vybaví proces, díky kterému jsme schopní jisté poznatky reprodukovat. S tím je spojená určitá posloupnost jednotlivých kroků. Nejprve si informaci vštípíme, pak uchováme a následně ji vybavíme dle potřeby. Aby paměťové procesy probíhaly bez komplikací, je potřeba o svůj mozek efektně pečovat. K tomu dopomohou nejen křížovky a různé hlavolamy. Směrodatný je i životní styl. Mnoho aspektů s ním souvisejících totiž značně paměť ovlivní. Pojďme si říct blíže, co je vhodné změnit, aby byla vaše mysl stále produktivní a bystrá.

Stvořeni k pohybu

Lidské tělo potřebuje ke své existenci kyslík, který plní naše plíce, dostává se do krevního oběhu a zhruba ze čtvrtiny jej absorbuje i mozek. A právě pohybovou aktivitou dodáte svému organismu mnohem více tohoto životodárného plynu. Pro mozkové funkce je přímo povzbuzující. Lidé, kteří pravidelně sportují, mívají bystřejší mysl, lépe se koncentrují a více si pamatují.

Kyslík totiž umožní lepší prokrvení určitých částí mozku, proto se pohyb obecně doporučuje i jako prevence neurodegenerativních nemocí (Alzheimerova choroba, stařecká senilita). Ideální je dle odborníků především kardio cvičení. Skvěle vám tedy prospěje třeba běhání či plavání v bazénu. Fyzickou kondici může vylepšit stejně tak i rychlejší procházka, kterou si dopřejete několikrát za týden. Jako lidé jsme stvořeni k pohybu, proč toho tedy nevyužít? Fyzická aktivita má tolik benefitů!

Mladý a svěží mozek se zeleninou

Je obecně známo, že i zdravá strava dokáže s tělem zázraky. Nemáme na mysli urputné hladovění, ale vyvážený jídelníček, v kterém jsou zastoupené výživné potraviny. Vědečtí pracovníci se shodli na tom, že k udržení mozkové svěžesti může dopomoci vyšší konzumace zeleniny. Proto podpořte své paměťové funkce tím, že si připravíte pokrm například z paprik, rajčat, okurek, brokolice, lilků, cuket, nebo dýně.

Existuje tolik možností, že jsou v podstatě nevyčerpatelné. Kromě zeleniny je vhodné do své stravy zahrnout i více ovoce, zejména pak antioxidační borůvky a draslíkem nabité banány. I milovníci kávy a hořké vysoko procentní čokolády si přijdou na své. Tyto produkty jsou přímo energetickým nábojem pro mozek. Neopomeňte však ani oříšky, hlavně pak ty vlašské a mořské ryby. Dopřejte si hodnotné jídlo a vaše neurony se tak budou doslova radovat.

Váha muší paměť tuží

Nemusíte mít přímo muší váhu, abyste dokázali vyřešit hlavolam hodný Einsteina. Je ale důležité udržet si ji v normě. Vašemu mozku nemusí svědčit jak nadváha, tak i obezita. Odborníci doporučují pohybovat se v optimální výši Body Mass Indexu. BMI si jednoduše vypočítáte tak, že si vynásobíte svou výšku v metrech na druhou, a nakonec výsledek vydělíte váhou. Uveďme si příklad: 1,68 m x 1,68 m se rovná 2,82 a toto číslo vydělíte váhou, tj. například 80 kg. V tomto případě vychází BMI na 28, tedy jedná se o nadváhu. Ideální bude, když svůj Body Mass Index udržíte do 25, což je jakási hraniční norma. K tomu vám dopomůže, jak již bylo uvedeno výše, pravidelná pohybová aktivita i vyvážená a zdravá strava.

Ve vodě je pravda

Ano, ve vodě je pravda, nikoliv ve víně. Dostatečný příjem tekutin je pro správné paměťové funkce neméně důležitý. Vypít byste měli denně alespoň dva a půl litru tekutin (nejlépe čisté vody, bylinných čajů, či čerstvých ovocných a zeleninových šťáv). Naopak alkoholické nápoje požívané ve vysokém objemu mohou mozku spíš škodit. Je známé, že po konzumaci alkoholu dochází k odumírání mozkových buněk, což k dobré paměti určitě nepřidá. A jaké další benefity má pití vody? Budete se cítit jako znovuzrození a vaše energie se stane téměř nevyčerpatelnou. Dehydratace se totiž projeví slabostí, únavou a zhoršenou duševní kondicí. Voda je tedy nejen životodárná, ale i osvěžující a povzbuzující.

Autorka se tematikou dlouhodobě zabývá s čerpá ze svých zkušeností.