Návod, jak mít harmonické a spokojené manželství, jste jistě již četli. A návod na zaručeně nešťastné manželství znáte také? Jedná se o několik kroků, na které bychom rádi upozornili a možná také vybočili z davu tradičního stereotypu. Zřejmě bychom měli začít tím, že byste za žádnou cenu, a to hned na začátku vztahu, neměli svému partnerovi prozrazovat, co od vztahu očekáváte – nechte si tuto informaci pro sebe. A teď se pusťme do dalších špatností.

Mlčte, mlčte – mlčeti zlato

Když ve vztahu nastane situace, kdy nejste spokojeni, je důležité mlčet. Ponechat nespokojenost v sobě a dusit se, dusit a dusit. Vyřešit to můžete tak, že začnete být nepříjemní, podráždění a v momentě, kdy vás protějšek osloví s otázkou, zda se něco nestalo a jestli jste v pořádku, s nepřesvědčivým tónem odsekněte, že se nic neděje! Vytrvejte a nic neříkejte. Partner zanedlouho rezignuje a nebude se ptát. Vy v sobě vše udusíte, utopíte a vše bude jako dřív.

Možná byste mohli mít po pár hodinách či dnech chuť zmírnit a obměkčit svého partnera zprávou o tom, jak se cítíte, co se děje a tak dále. Nedělejte to a mlčte! Stejně by žádná z otázek neměla význam a váš blízký by vám jen úsečně něco zamumlal a nic byste nevyřešili.

Přesně tento přístup je slušný začátek k tomu, jak se silně odcizit a po určitém čase nechat vztah dobrovolně rozpadnout. Pokud si to ale náhodou přeci jen rozmyslíte, věřte, že párová terapie není pro slabochy a už vůbec není ostudná. V případě, že si neumíte poradit sami, využijte sílu terapie a zachraňte vztah.

Nedůvěra je velice důležitá

Tak, a teď by bylo nejlepší, a to hned po neshodách, vyrazit ven s atraktivními lidmi, nejlépe však s člověkem opačného pohlaví. Určitě budete mít pocit, že s dotyčným nebo s dotyčnou máte o čem mluvit, dokážete se s nimi smát a zapomenout. Určitě lépe než s tím, kdo na vás čeká doma.

A víte, jak takové povyražení dopadne? Sami začnete svůj protějšek podezřívat z podvádění a lhaní. Začnete se ptát, podezřívat jej, kontrolovat. Jednoduše řečeno vybudujete ve vztahu silnou nedůvěru. A víte proč? Protože jste přišli na to, že nemůžete věřit ani sám/sama sobě, natož partnerovi. Co tedy dělat? Vzít jeho telefon a začít kontrolovat? Možná kvůli mlčení a nedůvěře najdete v telefonu komunikaci plnou flirtu. A co teď? Příští týden položte rozvodové papíry na stůl a nebavte se. Nepřemýšlejte o tom, proč se to děje – jednejte! Hlavně nezapomeňte obviňovat a vyčítat.  

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních poznatků.