Máte někdy pocit, že vám život jen protéká mezi prsty, vy stále na něco čekáte a ono to nepřichází? Nebo se neustále utápíte v minulosti a nedokážete žít v přítomnosti tak, jak byste si představovali? Kouzlo přítomného okamžiku můžete objevit i vy, a to velmi jednoduše. Pokud mu přijdete na kloub, možná si konečně začnete plnými doušky užívat života a nebudete ho jen takzvaně přežívat.

Meditace není jen pro mnichy

Možná jste o přítomném okamžiku zaslechli pouze ve spojení s meditací nebo s ezoterickou oblastí, do které jste ještě nepronikli a možná ani proniknout nechtěli. Pokud ho zbavíte puncu jakési mystiky nebo praktiky, které se věnují jen budhističtí mnichové, zjistíte, že se nejedná o nic transcendentálního, ale o celkem rozšířený životní postoj, který jde praktikovat v běžném životě. A pro duševní zdraví, psychickou pohodu a pocit naplnění nemůžete udělat nic lepšího.

Už jste se někdy zastavili a několikrát se zhluboka nadechli, abyste rozdýchali psychicky náročnou situaci? Nebo jste se usadili na balkoně s kávou, zavřeli oči, nechali na obličej dopadat sluneční paprsky a poslouchali zpěv ptáků? I když to může být pro někoho překvapení, v obou případech jste si užívali přítomný okamžik – přesně takhle jednoduché to je.

Vypněte autopilota

Celé kouzlo přítomného okamžiku tkví ve schopnosti žít vědomě vlastní život a uvědomovat si každou vteřinu, kterou prožíváme. Mnoho z nás funguje na jakéhosi „autopilota“ – ráno často už otrávení vstaneme, ještě napůl v mdlobách se oblékneme, v lepším případě nasnídáme a nepříliš nadšeně odcházíme do práce nebo školy. Tam si odpracujeme povinných 6 až 12 hodin a zničení se vracíme domů.

Je pravděpodobné, že dobu strávenou povinnostmi často bereme jako nutné zlo a těšíme se, až budeme trávit čas podle vlastních představ. Nejen pracovní doba, ale často i volný čas nám velmi často uteče, aniž bychom ho vlastně stačili zaregistrovat a skutečně prožít. Proč by měla být práce nebo vyučování tou částí dne, kterou si musíme odbýt, abychom teprve po práci začali žít tak, jak chceme? Proč jsme naštvaní, když sedíme půl hodiny v autobuse a neustále se nám v hlavě honí myšlenky o tom, co musíme všechno ještě udělat? Problém je, že ve většině těchto okamžiků v podstatě ani nevíme, že žijeme a večer najednou zjistíme, že nám uběhl další den beze smyslu. Jak z tohoto koloběhu ven?

Na nic nečekejte a žijte teď a tady

Začněte tím, že budete vnímat každou, i zdánlivě nepodstatnou činnost, kterou provozujete každý den, jako je například čištění zubů nebo ťukání do klávesnice. Zkuste zapojit všechny smysly a uvědomujte si, co právě děláte, jak na váš činnost působí, jaké pocity ve vás vyvolává, co cítíte nejen čichem, ale i hmatem, zrakem a sluchem. Nebo se zkuste na minutku zastavit, zhluboka nadechnout a vnímat, co se kolem vás děje, jak se cítíte – jestli je vám teplo nebo zima, jestli je místnost příliš hlučná, za oknem štěká pes nebo jezdí auta, cítíte vůni oběda linoucí se z jídelny.  Pokud se vám podobné zastavení podaří byť jen jednou denně, je to slibný začátek vaší nové cesty.

Nemusíte hned trávit hodiny meditacemi a přeříkávat mantry, přítomný okamžik můžete prožívat ve svém každodenním nejběžnějším životě. Díky němu budete mít pocit, že žijete naplněný život, užíváte si každé jeho chvilky a nedovolíte, aby vám den, týden, život nějak utekl, aniž byste si toho všimli. Možná teď uvidíte věci, kterých jste si při fungování na autopilota nevšimli a rozjasní vám to celý den. A vlastně celý další život.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.