Lidové léčitelství říká: Jez česnek po celý rok, doktoři budou bez práce. Není náhoda, že po staletí funguje jako jeden z hlavních pilířů léčitelství, a to po celém světě. Začněte ho správně užívat, prospěje vám to v několika směrech. A víte, že si kvalitní česnek snadno vypěstujete doma?
Historie česneku: pro vojáky, nápoj lásky a další
Historie užívání česneku v léčitelství sahá až do starověkého Egypta, kde byl považován za posvátnou rostlinu. Pozůstatky stroužků česneku se dokonce našly v hrobce krále Tutanchamona. V Řecku byl podáván vojákům, aby jim dodal odvahu a byl používán jako ochrana před jedy. Staří Římané věřili v magickou sílu česneku, proto z něj mimo jiné připravovali nápoj lásky. Ve starých indických knihách o léčitelství má své výsostní místo v léčbě zánětů a byl podáván malomocným. I dnes má široké uplatnění v léčitelství, pokud jste to ještě nezačali užívat, nyní je ten správný čas.
Alicin a 3 významné účinky
Moderní věda ukázala, proč je česnek super léčivkou. V jeho složení se nachází allicin. Díky této látce má charakteristický zápach, ale také 3 silné účinky: antibakteriální, viruicidní a protiplísňové. Bylo prokázáno, že likviduje plísně, viry a bakterie, a to dokonce i stafylokoky, streptokoky, salmonelu nebo tuberkulózu. Při léčbě je zásadní vědět, že allicin se uvolňuje jen při poškození buněk – takže při rozříznutí nebo rozdrcení stroužku. Současně se rychle rozpadá a organismus ho vyloučí asi za 7 hodin.
Jedinečná směsice vitamínů a minerálů
Česnek je bohatý na vitamíny řady B, konkrétně: B1, B2, B3, B5 a B6. V největší míře je zastoupen vitamín B6: 1, 26 mg/100 g. Významný je výskyt vitamínu C (cca 31 mg/100 g), ve složení je i kyselina listová. Z minerálů co do míry zastoupení vede draslík (400 mg/100 g) a následuje vápník (180 mg/ 100 g). Dále se v česneku nachází železo, hořčík, mangan, zinek, selen a sodík.
Léčivé účinky česneku jsou rozmanité
Kombinace a vyšší koncentrace vitamínů a minerálů dělají z česneku skoro univerzální léčivku. Není náhoda, že se mu říká přírodní penicilin. Česnek totiž dokáže účinně zabojovat se všemi druhy zánětů v počáteční i pokročilejší fázi. Jeho důležitou vlastností je, že zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Má také pozitivní vliv na udržení normálního krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Výrazně posiluje imunitu, protože zvyšuje tvorbu T-lymfocytů. Tento druh bílých krvinek je zásadní v boji imunitního systému proti virům. Pravidelným užíváním česneku si zlepšíte trávení. Zevně dokáže tlumit bolesti kloubů a mírnit otoky.
Čerstvý: chutně a bez zápachu z úst
Aby měl výše zmíněné silné účinky, konzumujte česnek denně a čerstvý. Doporučují se maximálně 3 stroužky. V ideálním případě ho rozmáčkněte, nechce chvilku odstát a poté snězte. Vadí vám výrazná chuť a aroma? Zabalte česnek do chleba, přidejte k němu jablko nebo trochu medu. Zápachu z úst se zbavíte, když budete žvýkat nať petrželky, lístky máty či pomerančovou kůru.
Jak udělat domácí česnekový olej
Olej s jemnou česnekovou příchutí vyrobíte super snadno: do 2 dcl oleje (může být jakýkoliv) ponořte 5 stroužků česneku, je hotovo. Několik kapek přidávejte do každého jídla.
Vypěstujte si vlastní v truhlíku
Zkuste si vypěstovat vlastní česnek doma v truhlíku. Potřebovat budete truhlík, kvalitní substrát a jednu palici česneku. Rozdělte ji na stroužky, ty zasuňte do substrátu asi 2 cm hluboko. Truhlík dejte na slunné a teplé místo, pravidelně zalévejte. Za 6 až 9 měsíců budete sklízet domácí česnek.
Nezůstávejte už ani den bez česneku. Najděte si dodavatele kvalitní české odrůdy (např.vekan, benátčan, lukan, jovan. Máte citlivější zažívání? Vyberte si odrůdu bjetin.) a odstartujte zdravější epizodu života.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.
Magda Plivová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.