Výraz „hygge“ alespoň jednou za život jistě zaregistroval každý z nás, protože se mu v současnosti nedá vyhnout. Dokážeme však všichni vysvětlit jeho význam, nebo ho dokonce správně vyslovit, pokud se blíže neorientujeme ve skandinávské kultuře a severském životním stylu?

Jedná se o zkrácený dánský výraz „hyggelig“, který označuje příjemnou a útulnou atmosféru a pospolitost, a to nejen v domácím prostředí. Výslovnost je podobná tvrdému německému přehlasovanému ü a jeho jednoslovný překlad do jakéhokoliv jazyka v podstatě není možný, ale můžeme si pod ním představit hned několik velmi příjemných pocitů, o které ve svém životě usiluje každý z nás.  Tento výraz v nás vyvolává pocit hřejivé útulnosti a bezpečí, zkrátka důvěrný pocit rodinného krbu.

Hygge je životní styl

Pokud hovoříme o hygge, nemáme na mysli pouze označení, které dokáže pojmout příjemné pocity a atmosféru spojenou s pocitem bezpečí našeho domova a prostředí, ve kterém se cítíme dobře, ale jde o životní styl a postoj, který je specifický nejen pro Dánsko, ale celou Skandinávii. Kdo žije ve stylu hygge, je neustále dobře naladěn a vyzařuje z něj pohoda a klid. Užívá si života plnými doušky, jeho život je plný příjemných zážitků a intenzivních pocitů štěstí a není poznamenán zbytečným stresem z věcí, které se stejně nedají ovlivnit.

Častým argumentem proti aplikaci tohoto způsobu života v našich domovech bývá velká vzdálenost skandinávských zemí od našeho prostředí, a to nejen co se týče počtu kilometrů. Česko a Dánsko jsou dvě naprosto odlišné kultury, které toho mají jen málo společného, nicméně dobrou zprávou je, že styl hygge se dá bez velkých obtíží praktikovat i v naší malé české kotlině. Stačí jen chtít a naladit se na pohodovou a šťastnou „hygge vlnu“.

Základem je pozitivní myšlení

Dalším překvapením pro některé z vás možná bude, že žít v souladu s hygge se dá nejen v zimních měsících schouleni u krbu s teplou čokoládou v ruce, ale i v létě při procházce přírodou nebo při posezení na zahradě. Jednoduchost tohoto životního stylu spočívá především v tom, že si pod ním může každý představit to, co chce. V každém vyvolává příjemné pocity něco jiného, ať už je to horká voňavá vana s meditační hudbou a svíčkami nebo šálek horké kávy na pohodlné pohovce, romantická komedie v neděli večer, když děti konečně usnou, nebo letní piknik s přáteli plný dobrého jídla a pití. Zkrátka cokoliv, co nám vyvolá úsměv na tváři a pohodovou atmosféru evokující ty nejpříjemnější vzpomínky.

Hygge není o nějakém univerzálním návodu, který musíme striktně dodržet, abychom se cítili dobře a zažívali nepopsatelné pocity blaha. Je to o každém z nás a o tom, co cítíme, co máme rádi, o pozitivním přístupu k životu a o prostředí, které si můžeme jednoduše doma vytvořit.

Radujme se z drobností a věci, které nás stresují, se snažme co nejvíce eliminovat. Svůj domov nebo pracovní stůl vybavme doplňky, díky kterým se v tomto prostředí budeme cítit dobře – hygge nahrává svíčkám, rámečkům s fotografiemi, všemožným polštářkům, dečkám a dalším předmětům, které dokážou vykouzlit atmosféru útulna a rodinné pohody.

Vyzkoušejme filozofii hygge i v našem prostředí a nechme se unášet na pozitivní a šťastné vlně, není to nic těžkého.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.