Už 18. března 2024 byl spuštěn dlouho očekávaný a vůbec první dotační program na nákup elektromobilů v České republice. Žádostí však zatím přišlo jen pár desítek. Malý zájem však rozhodně není způsoben neatraktivní nabídkou, ale poměrně náročnou administrativou.

Kdo o dotaci může požádat a na co všechno ji lze využít?

Všechny OSVČ, ale i malé a velké firmy bez omezení velikosti mohou získat dotaci až 300 000 korun bez DPH na nákup bezemisního nákladního vozu nebo vozu s palivovými články. 200 000 tisíc korun můžete použít na nákup běžného elektrického vozu s klasickou baterií.

Celková cena elektromobilu nesmí přesáhnout 1.5 milionu korun bez DPH. Do této sumy se s velkým přehledem vejdete i tehdy, pokud si pořídíte takový vůz, jako je Volkswagen ID.3, jež má na palubě nejvyspělejší asistenční systémy, bohatou výbavu a ujede i 500 kilometrů na jedno nabití.

Dotace se týká i ojetých elektromobilů, které ale nesmí být starší než 6 měsíců nebo mít najeto více než 6 000 kilometrů. Kromě vozů můžete čerpat dotaci i na pořízení dobíjecí stanice, a to 50 tisíc korun na pomalou AC stanici, 100 tisíc na DC stanici s výkonem do 40 kW a 150 tisíc pro výkonné stanice nad 40 kW. Nelze jí však pořídit samostatně, bez zakoupení nového vozu.

Podmínky zní až podezřele moc férově, tak kde je problém?

Spíše než nezajímavá nabídka, je na vině složitý administrativní postup a spousta byrokracie na pozadí. Podmínkou o požádání o dotaci je mít úvěr na daný vůz sjednaný u spolupracující leasingové společnosti nebo banky s datem minimálně 18. března.

Ačkoliv vůz může mít právnická osoba či podnikatel objednaný, doplatit ho může až ze zaručeného úvěru. Teprve až potom, když prokáže vlastnictví vozu, může dostat proplacenou dotaci.

Pokud malý zájem bude přetrvávat, státní kasa na to špatně doplatí

Až 1,95 miliardy korun bylo vládou vyčleněno na program pro podporu elektromobility. Peníze, které jdou do rukou soukromých subjektů ze státní kasy, lze poté získat zpět z Evropské unie. Podmínkou však je, aby tamní podnikatelé pořídili alespoň 4 555 elektrických vozů. Pokud toto daný stát splní, dostane dotaci od EU v plné výši.

 

Zdroj: https://www.mpo.cz/cz/podnikani/narodni-plan-obnovy/mpo-pripravilo-vyzvu-na-podporu-elektromobility–pro-podnikatele-ma-pripraveno-1-95-miliardy-korun–278464/