Cestování není pouze výsadou movitých, poznat kus světa je možné i s průměrným platem. Jedním z nejpodstatnějších aspektů jsou ceny letenek. Jaká pravidla se vyplatí dodržovat, aby byla ve výsledku minimální cena jak za dopravu, tak i za ubytování?

Jak vybírat letenky

Pro vyhledávání akčních letenek se vyplatí využít cenové srovnávače, jedním z nejoblíbenějších je Skyscanner, který dokáže vyhledat taková letecká spojení, která vyjdou pouze na pár korun. Příkladem je let do Říma mimo hlavní turistickou sezónu za 300 Kč nebo Londýn za 350 Kč. Obdobných nabídek se dá najít na Skyscanneru spousta. Pokud si ani nejste jistí, kam byste se rádi podívali, srovnávač vám poradí ty cenově nejvýhodnější destinace. Vhodné je do zahraničí cestovat ve chvíli, kdy není hlavní turistická sezóna, levnější tak nebudou pouze letenky, ale i ubytování. A jako bonus nebudou fotografie narušovat davy turistů.

Jak sehnat výhodné ubytování

Jednou z nejosvědčenějších internetových stránek, které nabízejí ubytování, je Booking.com. V momentě, kdy si zde ubytování budete kupovat i vy, tak nezapomeňte učinit skrze některý cashbackový portál. Po uskutečnění platby a jejím schválení se vám vrátí určité procento vynaložených financí. Obvykle se jedná o 4 procenta, ale nabídky se mohou společnost od společnosti různit. Pokud vás tedy ubytování vyjde na 5 000 Kč, díky cashbacku se vám následně vrátí 200 Kč.

Cestujte nalehko

Jedny z největších poplatků, které si letecké společnosti účtují, jsou za odbavená zavazadla. Proto vždy, když je to možné, cestujte pouze s příručním zavazadlem. Případně pokud cestujete ve více lidech, složte se hromadně na jeden kufr. Možnou překážku při cestování pouze s příručním zavazadlem představuje kosmetika, povolený objem je totiž maximálně 100 mililitrů. Efektivním řešením tak je tuhá alternativa kosmetiky. V současné době se již vyrábějí tuhé parfémy, pasty, sprchové balzámy nebo třeba šampony.

Na cestu si přibalte lahev a svačinu

Nápoje, které se prodávají na letišti, jsou za přehnaně vysoké ceny. Plnou lahev si sice do příručního zavazadla přibalit nemůžete, ale prázdná již povolená je. Na spoustě letišť, Praha není výjimkou, se nacházejí pítka s vodou, která po letištní kontrole můžete využít pro naplnění své prázdné lahve. Stejně tak přemrštěné jsou i ceny za občerstvení, které si, na rozdíl od tekutin, do batohu přibalit můžete bezproblémově, proto je vhodné této možnosti využít.

Cestovat tak může opravdu každý, ve výsledku již záleží pouze na vás, kolik financí si na své cesty vyhradíte.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.