Rozhodnout se pro koupi nového vozu není snadné a obzvláště tehdy ne, pokud zvažujete elektrickou variantu, se kterou jste doposud neměli žádné zkušenosti. Je tedy na místě se o funkcích vozu a jeho schopnostech přesvědčit na vlastní kůži. Elektromobil si lze k tomuto účelu zapůjčit v každém větším městě, a to klidně jen na pár hodin.

Velmi jednoduše a rychle si lze elektromobil vypůjčit přes carsharing

Carsharing je fenomén posledních let. Oblíben je zejména u obyvatel větších měst, kteří často osobní automobil k životu zásadně nepotřebují, ale přeci jen jim občas osobní vůz přijde vhod, třeba na větší nákup nebo na výlet. Rozdíl oproti tradičním autopůjčovnám tkví hlavně v tom, že půjčení vozu funguje zcela bezkontaktně – jen za pomoci internetové stránky nebo aplikace v telefonu.

Může to probíhat třeba tak, že si v mobilní aplikaci vyberete vůz, který si na určitý čas a po určitou dobu zarezervujete. Následně zjistíte polohu, kde se aktuálně nachází, na určené místo přijdete a pomocí mobilní aplikace ho i odemknete a můžete odjet.

Po skončení zápůjčky vůz necháte zaparkován buď kdekoliv v rámci jednoho města či v určitých vyhraničených zónách. Tato modelová situace však může vypadat jinak u různých carsharingových firem a stejně tak se různí i ceny a podmínky zápůjčky.

Pokud si tak chcete elektromobil vyzkoušet třeba jen na pár hodin, můžete si být jistí, že u drtivé většiny těchto firem platíte pouze za hodiny výpůjčky a za ujeté kilometry. Žádné jednorázově paušální poplatky předem nejsou potřeba a neplatíte ani za palivo či elektřinu, kterou projedete. Na to je ve voze připravena CCS karta. V ceně zápůjčky je dále zahrnuto palivo, pojištění, parkování ve všech zónách i dálniční známka.

I klasické autopůjčovny mají v nabídce elektromobily

Jestliže carsharingu nevěříte, stále je možné si elektromobil zapůjčit i v klasické autopůjčovně. Mezi její výhody patří určitě možnost vrátit vůz v jiném městě, než kde byl vypůjčen, pokud v tom městě má autopůjčovna pobočku. Něco takového je u carsharingu možné snad jen výjimečně.

Některé autopůjčovny dokonce nabízí možnost přistavit vůz na místo dle přání zákazníka a odpadá tak starost se k vozu složitě dopravovat. Naopak nevýhodou autopůjčovny oproti carsharingu je její vyšší cena v případě krátké zápůjčky. Vůz se vyplatí půjčit na delší dobu v řádech dnů až týdnů.

Nicméně, například Volkswagen nyní otevřel autopůjčovnu elektrických vozů „ID. for all,“ kde se dá vypůjčit třeba elektrický vůz ID. 3 s moderní palubní výbavou, jež zahrnuje i head-up displej s rozšířenou realitou, třeba jen na den a za výhodnějších podmínek než u klasických půjčoven.

 

 

Zdroj: https://blinkmobility.com/whats-the-difference-between-ride-sharing-car-rental-and-car-sharing/