Tento fenomén, jehož oblíbenost mezi lidmi prudce roste, vám určitě nesmí uniknout. Pokud nevlastníte osobní automobil, a přesto by se vám občas hodil, je tohle služba právě pro vás. Díky car sharingu, neboli sdílení automobilů, máte možnost si automobil půjčit třeba jen na pár hodin. Ceny jsou již nyní velmi příznivé. A navíc se nabídky sdílených vozů skládají zejména z aut s nízkou spotřebou emisí, hybridů i elektromobilů. Rozvoj těchto firem je tedy výhodný i z hlediska ekologie a úspory energií. Které nabídky jsou nejvýhodnější, a jak se na tom dá vydělat?

AJO carsharing

Tato firma nabízí poměrně příznivou cenovou nabídku. Auto si u nich můžete vypůjčit jen na hodinu, ale také i na několik dnů. Vozový park se skládá hlavně z nových vozů s nízkou produkcí emisí. V jejich výbavě vám nebude chybět například dálniční známka, bezfreonová klimatizace, kožený volant nebo vyhřívaná sedadla, které však mají jen SUV vozy.

Samozřejmostí je možnost rezervace několik týdnů předem, a také si auto můžete zapůjčit a vrátit kdykoliv během dne. Klíče nepotřebujete, auto si jednoduše odemknete chytrým telefonem a klíče naleznete uvnitř. Při základním tarifu zaplatíte předem částku 2 500 Kč, ze které se následně strhne nástupní sazba 119 Kč. Poté platíte 26 Kč/hod a 6,60 Kč/km. Palivo, pojištění a ostatní je v ceně. Pokud nechcete platit nic předem, nechejte si autorizovat svou platební kartu. Bude vám pak účtován tarif 15 Kč/hod a 5,99 Kč/km, jenž se strhne přímo z vaší kreditní karty, jakmile dojezdíte.

Car4way

Tato firma nabízí velmi širokou flotilu sdílených vozů. V Praze máte k dispozici 700 vozů a v Brně sice „jen“ sto, nicméně modely nabízejí obě města zajímavé. Auta díky početné flotile naleznete na každém kroku a vypůjčit si je můžete 24/7. V ceně je také pojištění, pohonné hmoty a parkování v modrých a fialových zónách.

Na výběr máte ze tří tarifů. Základní tarif je Basic, při kterém neplatíte nic předem. Zvolit si přitom můžete minutový tarif nebo jeden z výhodných balíčků. Například při půjčení nejlevnější varianty vozu si v rámci Tarifu Basic účtují 260 Kč za hodinu a 20 km. Za každý ujetý km navíc si doplatíte 7,90 Kč.

HoppyGo

Tato car sharingová firma má z naší trojice největší flotilu automobilů nejrůznějších značek. K dispozici jich je přes 1 500 a naleznete je rozesety po celé republice. V čem je háček? Společnost auta nevlastní, jako v předchozích dvou případech, ale pouze zprostředkovává výpůjčku mezi majitelem auta a zájemcem. Servis, služby a cena se tedy hodně liší dle majitele a vše záleží na domluvě. Je tedy otázkou, kdy zrovna bude mít čas vám auto přenechat a na jak dlouho.

Pokud máte zájem si přes tuto službu pronajmout auto, nachystejte si alespoň 400 až 2 000 Kč/den podle typu auta a minimálně 1 000 Kč vratnou kauci. Případně si ještě něco nechejte do rezervy na havarijní pojištění, a hlavně na palivo, které si zde hradíte z vlastní kapsy. Na HoppyGo se můžete stát pronajímatelem i vy, pokud vlastníte automobil. Jednoduše do systému zaregistrujete sebe i své auto. Na základě aktuální hodnoty vašeho vozu vám HoppyGo vyhodnotí cenu, za jakou budete moci vůz pronajímat. Avšak cenu si můžete ještě sami korigovat o 30 % nahoru i dolů. Vámi nastavené nájemné jde celé vám, neboť služba si k vaší ceně navíc sama připočítá 15 % přirážku za zprostředkování.

Pokud si auto nechcete pronajímat, ale chcete jedno sami vlastnit a třeba ho i nabídnout k pronájmu, možná vás zaujme Volkswagen Multivan T7. Plug-in hybrid s obrovským úložným prostorem a úsporným motorem.

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.