Na jaře jsou  naše zahrádky plné nejrůznějších květů. Jedním z těch nejvýraznějších je šeřík. Vzhledem k jeho zázračným účinkům na naše zdraví by byla škoda nechat ho jen tak ladem. Je to skvělá příležitost, jak si z něj udělat například chutný a zdravý sirup. Je to navíc úplně snadné. Zkuste to!

Ze šeříku jde dělat celá řada produktů nejen k jídlu. My jsme se dnes ale rozhodli věnovat zdravé kuchyni. A tak přejděme rovnou k věci. Co si letos uvařit šeříkový sirup? Uvidíte, že zachutná celé rodině. A ještě budete mít dobrý pocit, protože šeřík je skvělý na mnohé neduhy.

Sirup nebo čaj

Pokud šeřík použijete vnitřně, prospějete tělu hned z několika důvodů. A je jedno, zda si z něj uvaříte čaj nebo připravíte sirup.  Šeřík ulevuje od bolesti hlavy a je skvělý na migrény. Je úžasným pomocníkem i při žaludeční nevolnosti. Má ale i další skvělé účinky. Pomáhá od bolesti v krku, ulevuje zduřelým mandlím při angínách a také urychluje metabolismus, čímž napomáhá při hubnutí.

Recept na sirup ze šeříku

Budete potřebovat:

1 hrneček květů šeříku
1 hrneček třtinového cukru
med na doslazení podle chuti
1 hrneček vody
šťávu z poloviny citronu

Postup:

Příprava sirupu je velmi jednoduchá. Nasbírejte květy, doporučuje se před plným rozkvětem rostliny. Nechte je chvilku odležet, aby z nich vylezl hmyz. Pak jednotlivé kvítky otrhejte. Neoplachujte je. V hrnci ve vodě rozpusťte cukr a přidejte citronovou šťávu. Směs přiveďte k varu. Když se voda vaří, přidejte květy. Všchno nechte asi čtvrt hodiny na mírném ohni probublávat. Následně sirup ještě horký proceďte skrz drobné sítko a nalijte do suché a čisté nádoby. Nechte ho vystydnout a dejte ho do lednice. Sirup skladujte pouze v lednici. A je hotovo.

Zajímavost: Mistické účinky šeříku

Když budete šeřík sbírat, nezapomeňte si přivonět. Jeho pronikavá vůně působí doslova magicky. Pomáhá otevírat intuici a naší mysli otevírá brány k alternativním světům. Traduje se, že také podporuje vybavit si naše minulé životy a vyvolává jasnozřivost.