Celý rok 2020 nabídne mnoho nevšedních zážitků. Co se týče hvězdné oblohy, můžeme některé jevy pozorovat už teď. O jeden z nich se postarala a ještě postará planeta Venuše (známá také jako Večernice), která se dostala do mimořádné blízkosti k planetě Zemi.

Planeta Venuše: Jarní obloha nabízí nevšední podívanou

Venuše je jednoznačně nejjasnější “hvězdou” na naší obloze. Hvězda to samozřejmě v pravém slova smyslu není. Letošní rok budeme moci obdivovat její krásu ještě intenzivněji, neboť dojde i k několika nestandardním situacím.

Začalo to už…

K té první vlastně již došlo, a to ke konci března, okolo jarní rovnodennosti. 24. března se Venuše ocitla v největší východní elongaci, při níž byla přes 46° daleko od Slunce. V tomto období se na obloze nejvíce vyklání rovina ekliptiky, díky tomu se planeta stala jednoznačně nejlépe pozorovatelnou. Zajímavostí je, že vše začalo už od roku 2012 a bude mít pokračování až do roku 2028.

V neděli 26. dubna navíc ke všemu nastala konjunkce s Měsícem. Spolu s Venuší získali na jasnosti i Jupiter, Saturn nebo Mars. Nov a dorůstající Měsíc přinesou podívanou, na kterou opravdu nejsme zvyklí. Užijte si to!

Zajímavosti o planetě Venuši

  • Planeta je pojmenována po Venuši, římské bohyni lásky a krásy.
  • Jeden den zde trvá déle než náš běžný rok.
  • Dochází tu ke sněžení, ale sněží zde kov.
  • Povrchová gravitace Venuše, stejně jako planet Saturn, Uran a Neptun, je podobná té zemské.
  • Venuše je nejteplejší planetou naší sluneční soustavy.
  • Zajímavostí také je, že se otáčí v opačném směru, než Země a ostatní planety. V opačném směru se točí spolu s ní ještě Uran.

Transformace Venuše

Stejně jako dochází k transformaci vědomí, dochází i k transformaci celé naší planety i sluneční soustavy. Jak se toto odráží na Venuši? Kromě zvýšení zářivosti, se mění i její barva. (Její atmosféra.) Jako vnější pozorovatelé, můžeme vidět, jako by zářila více zeleně. Zelenou barvu má na svědomí přibývající kyslík v atmosféře. Vědci bohužel zatím neumí změny na Venuši vysvětlit.

Duchovní hodnoty a Venuše

Venuše je ztělesněním lásky, přátelství, krásy, něhy, smyslnosti, harmonie, uměleckého cítění. Představuje intelekt v rovnováze s opravdovou moudrostí, spojuje duši a hmotu. Aztékové ji považovali za symbol života (jako Jitřenku) a smrti (jako Večernici).Venušina síla pomáhá zdolávat protiklady a harmonizovat tělo i ducha. A také aktivuje ženskou energii.