Chia semínka mají řadu blahodárných účinků. Jsou plné živin a řadí se mezi tzv. superpotraviny. Obsahují vitaminy, minerály a dají se využít v řadě receptů nebo jen tak do kaše. Kromě toho, že si povíme něco o tom, proč bychom je měli zařadit do svého jídelníčku, se podíváme také na recept na chia puding z domácího ovesného mléka.

Semínka chia a šalvěj hispánská

Výraz superpotravina je dnes všude a i když je nadužívaný, zde ho můžeme v jeho původním slova smyslu použít právem. Jde o jakési znovuobjevování již známých potravin a jejich účinků. Moderní člověk tedy znovuobjevil chia semínka, která získáváme z šalvěje hispánské a která jedli již staří Aztékové a Mayové.

100 g semínek má energetickou hodnotu 495 kcal. Z toho je přibližně:

  • cca 20 g bílkovin
  • cca 20 g sacharidů
  • cca 30 g tuků
  • cca 40 g vlákniny

Konkrétní nutriční hodnoty jsou závislé na klimatických podmínkách a kvalitě půdy. Údaje se proto mohou nepatrně lišit podle místa, kde byla semínka sklizena.

Tato zázračná semínka obsahují vápník, zinek, draslík, železo, hořčík, fosfor, bór a vitaminy A, B, C, D, E a K. Vše je pro tělo dobře vstřebatelné, stejně jako celá řada další živin. Pro představu – uvádí se, že chia semínka obsahují až 3x více železa než špenát a 5x více vápníku než mléko.

Ideální množství chia semínek pro jeden den, tak aby tělo využilo vše, co je v nich obsaženo, jsou dvě polévkové lžíce.

Potěcha pro tělo

  • Hydratace – semínka na sebe dokážou navázat velké množství vody. Při ponoření do tekutiny kolem sebe vytvoří jakýsi gel a při konzumaci nás rychle hydratují. Proto je jejich využití tolik oblíbené pro chia pudingy.
  • Energie v tucích – chia semínka obsahují velké množství zdravých tuků. Naše tělo je tráví pomaleji než cukry. Jsou vhodná například při sportu.
  • Zpomalený proces trávicích enzymů – pokud je zpomaleno trávení polysacharidů, ovlivní to přímo hladinu cukru v krvi. Vhodné je to například pro diabetiky.

Příprava domácího ovesného mléka

K snídani jsem si v poslední době zamilovala chia puding z domácího ovesného mléka.

Přibližně 250 g ovesných vloček zaliju horkou vodou tak, aby byly potopeny, i když nasají vodu. Stačí je zalít přibližně jedním a půl litrem vody. Namočit je můžete i do studené vody, ale pak je potřeba nechat je delší dobu namočené. Nechávám je v pokojové teplotě 20 až 40 minut.

Následně vločky rozmixuji tyčovým mixérem. Naběračkou je nabírám do sítka (ideálně klasické husté kovové sítko), v kterém směs promíchávám lžící. Po každém protečení mléka z jednoho plného sítka je potřeba vyždímané vločky vysypat. Výborně si na nich pochutnají slepice. Mléko zřeďte podle potřeby. Zbytky vloček stále bobtnají, takže do zítřejšího dne ještě zhoustne. Je dobré dát je do nádoby, kterou můžete před otevřením protřepat. Mléko mi v lednici vydrží i tři dny.

Puding s chia

Do mísy, v které lze šlehat, nalijte 250 ml ovesného mléka, vyklopte jeden tvaroh a dejte přibližně 200 g ovoce. Přisypte 50 g chia semínek a přidejte med podle chuti. Vše prošlehejte elektrickým šlehačem.

Množství ovoce, mléka a chia semínek (zde je to minimum) je orientační – záleží, jaké ovoce použijete, kolik má v sobě vody a podobně. Sama dávám většinou 2 banány nebo banán a jablko a často přilévám mléko a přisypávám chia. Směs začne tuhnout už během šlehání, takže poznáte, že je chia semínek dostatek.

Teď už jen naplnit do skleniček, případně do šroubovacích zavařovaček do práce a dát vychladit do lednice.

Dobrou chuť!

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.