Debaty kolem dostupnosti bydlení nabývají na intenzitě. Lidé stále hledají nějaké náhradní varianty, jak dostupně a rychle bydlet. A tady se nabízí prostor pro nové možnosti a technologie. Třeba 3D tisk. Můžete mít klidně dům za 80 000 Kč. Ze 3D tiskárny.

3D tisk a domy. Už žádné sci-fi

Dům si dnes můžete nechat vytisknout na 3D tiskárně a za pár dnů se stěhovat. Zdá se vám to jako sci-fi? I když má použití 3D tiskáren v současném stavebnictví stále svá praktická úskalí, daleko už od pravdy a realizace rozhodně nejsme. Je to už pár let, kdy se začaly tisknout konstrukce rodinných a bytových domů, a to doslova v rekordním čase. dnes se totiž tisknou konstrukce rodinných i bytových domů, a to v rekordním čase.

Jak se tiskne hmota

3D tisk, který se používá ve stavebním průmyslu, má kromě způsobu vytváření hmoty se standardními 3D tiskárnami relativně málo společného. Hmota se tvoří automatizovaným nanášením určitého materiálu v tenkých vrstvách. Pro přesnější představu – v případě stavebních konstrukcí se jedná nejčastěji o přesně namíchanou cementovou směs, jejíž součástí bývají skelná vlákna, recyklovaná stavební suť nebo ocel.

3D tisk stavebních konstrukcí

Je asi jasné, že tiskárny mají různé velikosti, nejčastěji kolem pár desítek metrů. Ačkoliv se často mluví o 3D tisku domů, přesnější  je říci, že jde o 3D tisk stavebních konstrukcí. Tiskárny totiž tisknou nosné konstrukce a ty se dále běžným způsobem vyztužují, upravují a dokončují. Také střecha bývá vyráběna ručně.

Dum ze 3D tiskarny
Dům ze 3D tiskárny
Zdroj: 3DPrinthuset

Nové technologie mění tvář stavebnictví

Ano, nové technologie mění tvář stavebnictví dnes a denně. Trojrozměrné simulace, používání virtuální reality a 3D brýlí dnes již nejsou žádnou nepředstavitelnou raritou. Používají se i při prodeji realit nebo nabídce pronájmů. A to i u nás. 3D tisk je však samostatnou kapitolou, která bude mít ve sféře stavebnictví zřejmě velkou budoucnost. Pokud nevěříte vlastním očím a uším, jděte se podívat do centra Prahy k Vltavě, kde stojí jeden z prvních domů ze 3D tiskárny, který vytvořily zlaté české ručičky. Představujeme vám Prvoka. Co mu říkáte?

Prvok dům ze 3D tiskárny
Prvok dům ze 3D tiskárny, Zdroj: 3DPrinthuset

Levný, rychlý a šetrný k přírodě

Odborníci tleskají. A to doslova. Podle propočtů Buřinky by měl být domek hotový až sedmkrát rychleji než klasická stavba, během které navíc vzniká podstatně více stavebního odpadu. Domek je tak nejen díky tomu přívětivější pro životní prostředí, což potvrzuje i Libor Vošický, generální ředitel. Zároveň dodává, že taková stavba dokáže ušetřit až 20 % vyprodukovaného oxidu uhličitého oproti klasickým stavbám a připomíná i cenovou výhodnost stavby.

Je jasné, že 3D tisk představuje revoluci ve stavebnictví a může nastartovat automatizaci stavební výroby, přinést do bydlení zpět možnost individualizace i propojení s estetikou, jak tomu v minulosti vždy bylo. “Tímhle experimentem spouštíme společenskou debatu a zrychlujeme proces, který může lidem přinést rychlejší i levnější bydlení. Jako stavební spořitelna chceme financovat sny o dostupnějším bydlení. Dle našich analytických odhadů budou stavby se zapojením 3D tisku masově dostupné do tří až pěti let,“ říká Vošický.

Už i developerské projekty

Jak jsme zmínili, nejde o jednotky, ale stovky staveb. I v Evropě se dnes kromě prvních experimentů můžeme těšit na skutečné budovy. Například holandská firma Van Wijnen momentálně pracuje na realizaci několika domů netradičních tvarů vytištěných na 3D tiskárně, které budou určeny pro bydlení. Pokud vás podobné bydlení láká, začněte se zajímat. Zajemců přibývá.