O zdravotních účincích hub jistě nikoho nemusíme přesvědčovat. Kromě hřibů, klouzků a bedel ale existují i takové druhy hub, na které spíše než v lese narazíte v lékárně nebo zdravé výživě. Jedná se o houby medicinální neboli vitální, a pokud jste je ještě nevyzkoušeli, v období respiračních nemocí je na to nejvyšší čas.

Jak už jejich název napovídá, medicinální houby jsou využívány v medicíně k léčbě a prevenci mnoha nemocí a zdravotních neduhů. Východní medicína je zná už tisíce let a například v Číně nebo Japonsku se dodnes pěstují ve velkém. V posledních letech se v mnoha formách konzumují i u nás a některé z nich se tu dají, s trochou úsilí, též vypěstovat.

Vysoký obsah betaglukanů

Medicinální houby obsahují betaglukany, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky, čímž výrazně stimulují imunitní systém. Dále podporují činnost mozku, srovnávají hladinu krevního cukru, snižují krevní tlak, mají pozitivní vliv na naši celkovou vitalitu, duševní pohodu a sportovní výkon. Některé druhy mají dokonce protinádorové účinky. Všechny je tak můžeme směle zařadit mezi superpotraviny. Dají se konzumovat buď čerstvé, sušené ve formě prášku nebo například jako tablety.

Hlíva ústřičná a Jidášovo ucho

Hlíva ústřičná je naše stará známá a právě jedna z těch, kterou není problém vypěstovat třeba doma ve sklepě nebo dokonce na balkóně. V našich kuchyních se zabydlela už dávno pro svou skvělou chuť, příjemným bonusem jsou však její zdravotní benefity. Hlíva je známá jako zásobárna látek důležitých při podpoře imunity.

Snadno dostupná, nejen pro návštěvníky supermarketů, je Boltcovitka bezová neboli ucho Jidášovo, které můžeme najít na dřevě listnatých stromů při podzimní procházce v přírodě – tato houba roste i v zimě ve vlhčích lesích. Posiluje nejen obranyschopnost, ale také zlepšuje kvalitu vlasů, pokožky a nehtů, regeneruje játra, slinivku a ledviny nebo tlumí bolesti žaludku.

Houby z Japonska

Úplně neznámé pro nás nejsou ani houby shiitake využívané především v asijské kuchyni. Spolu s houbami shimeji a enoki patří k nejznámějším a nejoblíbenějším japonským houbám, které jsou běžně dostupné i u nás. Jsou významným zdrojem vitaminu D a stejně jako ostatní vitální houby výrazně posilují obranyschopnost.

Podobné účinky má houba reishi, známá také jako lesklokorka lesklá. Říká se jí „houba nesmrtelnosti“ pro její protinádorové účinky a využívá se jako prevence rakoviny, protože u ní byla prokázána schopnost pohlcovat volné radikály. Bývá také využívána při léčbě migrén, nespavosti nebo psychických poruch.

Z dalších vitálních hub jmenujme alespoň korálovec ježatý, neboli „lví hříva“,  rezavec šikmý (chaga) nebo sírovec známý jako maitake. Stejně jako ostatní houby mají povzbuzující, detoxikační a protirakovinné účinky a jejich pravidelným užíváním v těle nastartujete regenerační procesy. Pokud patříte mezi milovníky hub, určitě se nepřestaňte vyhýbat houbám známých z našich lesů, protože určité množství betaglukanů, vitaminů a minerálů obsahují všechny jedlé houby.

A jelikož štědrovečerní večeře se blíží, co zkusit smaženého kapra nebo řízky doladit ještě smaženými houbami?

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.