Rostoucí ceny potravin jistě netěší nikoho z nás. Naučte se efektivně zpracovávat zbytky jídla, které by jinak skončily v koši. I z nich můžete vykouzlit chutné dobroty. A úsporu pocítíte také tehdy, pokud trvanlivost některých potravin šikovně prodloužíte.

Co se zbytky bramborové kaše

Bramborová kaše je oblíbená ke kuřeti, karbanátkům i vepřovým plátkům. Pokud jste jí ale uvařili příliš mnoho, byla by veliká škoda ji jenom tak vyhodit. Jednoduše z ní totiž vytvoříte například placky smažené na pánvi. Stačí do zbytků kaše přidat vejce, strouhaný eidam, hladkou mouku a pro dochucení rovněž česnek nebo takřka jakékoliv koření. Pak už jenom namoučněnýma rukama uděláte placky a ty hodíte na pánev. Hotové placky můžete ozdobit třeba orestovanou slaninou nebo čerstvými bylinkami, skvěle však chutnají i se slaným tvarohem.

Místo placek můžete z bramborové kaše vyrobit podobným způsobem také smažené kuličky, které se hodí jako příloha k masu. A bez obav lze kaši přidat do rozličných krémových polévek, případně ji lze jakkoliv dochutit a zapéct v troubě.

Jak využít slupky a odřezky zeleniny

Jestliže máte zahrádku, hodí se zbytky po zpracování zeleniny na kompost. Ale ani v opačném případě je není nutné vyhazovat do odpadkového koše. Po očistění můžete použít tyto nevyužité části zeleniny při přípravě poctivého vývaru. Tímto způsobem snadno zpracujete například tvrdé části brokolice a květáku, zdřevnatělou kedlubnu, mrkvovou nať, ale klidně i slupky a odřezky libovolné kořenové zeleniny.

Skryté nebezpečí rýže

S rýží je to poněkud ošemetné. Ačkoliv ani zbytky této oblíbené přílohy nemusíte zbytečně vyhazovat, je důležité zachovat předepsaný postup před dalším zpracováním. Nesnězenou rýži je důležité rychle ochladit například propláchnutím pod proudem ledové vody. Poté se zchlazená rýže uchovává v potravinovém boxu v lednici, a to nanejvýš 3 dny. Při dalším využití se musí rýže znovu tepelně zpracovat. V opačném případě se mohou v rýži začít množit zdraví nebezpečné bakterie, které dokážou kromě zažívacích potíží způsobit i závažnější zdravotní problémy.

Jak prodloužit trvanlivost potravin

Cesta vedoucí k omezení plýtvání potravinami začíná již v nákupním košíku. Do větší zásoby nakupujte pouze trvanlivé potraviny. Výhodná akce ztrácí smysl, pokud potraviny nestihnete zavčas spotřebovat a část nakonec stejně vyhodíte. Trvanlivost prodlouží správný způsob skladování. Zatímco čerstvé maso, ryby, mléčné výrobky a vejce je třeba vložit do lednice, mnohé potraviny by se v ní začaly rychle kazit nebo by pozbyly své vlastnosti. To se týká například brambor, cibule, ananasu, banánů, rajčat, stejně tak i čerstvého pečiva, kávy a čaje.

Delší čerstvost již hotových jídel zajistí uložení ve vzduchotěsné nádobě a v některých případech i zamražení. Do mrazáku se ale nehodí tvarohová a vaječná jídla, bramborová kaše a také další pokrmy z brambor.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.