Není všechno zlato, co se třpytí, a o potravinách v supermarketu to platí dvojnásob. O marketingových tricích, které obchodní řetězce používají, sice víme, ale i přesto se mnohdy a snadno necháme nachytat.

Jak se tedy během nákupu „nenechat opít rohlíkem“?

V dnešní době není nákup potravin zrovna nejlevnější záležitostí. I proto chodí většina z nás do velkoobchodů, kde se to výhodnými nabídkami a slevami jen hemží. Ale právě tady se vyplatí dávat dobrý pozor. Výrobci a prodejci se snaží vydělat co nejvíc peněz za použití nejrůznějších psychologických tahů a klamavých strategií. Co tedy můžete udělat pro to, abyste si domů odnesli kvalitní, čerstvé a chutné jídlo?

Nepřehlížejte stav obalů

Pokud vidíte vyteklý sirup u hrdla lahve, narušený obal u mléka či pomačkanou konzervu, možná nad tím mávnete rukou. Ale pozor, nejde jen o drobnou kosmetickou vadu. Naopak. Poškození obalu bývá nejčastěji známkou nesprávné manipulace se zbožím ve skladu nebo během přepravy, a mnohdy jde o produkty s prošlou dobou spotřeby.

Raději se vyhněte balenému zboží

Velké množství supermarketů prodává zboží, které je připravováno a baleno v oddělení lahůdek (například sýry, uzeniny, saláty či salátové talíře). Na každém balíčku je sice nalepený štítek s datem balení, jenže to vám bohužel nezaručí, že si kupujete čerstvé výrobky. Stává se totiž, že prodejce své neprodané zboží znovu přebaluje a štítek s údaji se tak klidně může změnit i několikrát za sebou.

Sledujte povrch a tvrdost

Chcete-li si koupit mražené maso, polotovary ovoce nebo zeleninu, dávejte pozor hlavně na produkty s námrazou. Ta může signalizovat fakt, že zboží bylo prodejcem rozmraženo a opětovně zamraženo. Tato „hra s teplotou“ je velmi nebezpečná především u masa, které obsahuje mnoho nenasycených tuků a snadno žlukne. Vadu pohledem bohužel nezjistíte, vyjde najevo až při tepelné úpravě. A to už je opravdu příliš pozdě.

Náš tip: Před tím, než si vyberete zboží, důkladně si prohlédněte mrazák. Je čistý? Není příliš přeplněný výrobky? Pokud je box v pořádku, vyberte si produkty, které jsou zcela zmrzlé a na omak tvrdé.

Pozor na řazení potravin

Většina prodejců moc dobře zná zvyklosti svých zákazníků a dokáže je skvěle využít ve svůj prospěch. Je tomu přizpůsobeno i řazení potravin. Věci, které chtějí obchodníci prodat nejdříve nebo na nich mají vysokou marži, umísťují vždy do střední části regálu, přímo na úroveň vašich očí. Do stejné kategorie spadají i „výhodná“ rodinná balení, 1 + 1 zdarma a podobně.

Náš tip: Nebuďte líní a ohněte se ke spodu regálu, protože právě tam najdete levnější produkty. A nebuďte ani líní sáhnout si až k zadním výrobkům. Řazení potravin sleduje datum expirace, takže zboží s kratší dobou trvanlivosti najdete vepředu, pěkně po ruce, a zboží s delší trvanlivostí je schováno až na konci řady.

Vybírejte lokální produkty

Z reklamy jistě znáte Alpy jako čisté a plné panenské přírody, na které se pohybují ty nejlepší a nejšťastnější krávy dojící zcela nepřekonatelné mléko. Odolejte tomuto efektu a vsaďte na domácí potraviny. Nejenže jsou mnohdy opravdu kvalitnější, ale hlavně nejsou vystaveny složitému skladování a dlouhé přepravě, která může výrazným způsobem ovlivnit jejich chuť, barvu a kvalitu celkově.

Náš tip: České produkty poznáte podle toho, že mají různá specifická označení. Například ocenění Klasa uděluje Státní zemědělský intervenční fond. A jsou tu i další označení kvality, jako je třeba Vím, co jím, Regionální potravina nebo Fér potravina. Těmto potravinám skutečně můžete věřit a máte jistotu, že jsou v pořádku i po stránce nutričních hodnot.

Zaměřte se na etikety

Pozorné pročítání etiket je otrava, popisy jsou dlouhé a často jsou vytištěné tak malým písmem, že je přečíst pomalu ani není možné. Přesto zatněte zuby a čtěte. Dozvíte se zajímavé věci o tom, co že to vlastně jíte. Překvapení může nastat hned u výrobků, které jsou označeny jako „sýrové“, „mléčné“ či „ovocné“. Ve skutečnosti mohou obsahovat jen mizivé procento uvedených látek.

Stejného podvodu se dopouštějí i výrobci a prodejci, kteří u výrobku uvedou, že je „bez přidaného cukru, zatímco ho pořádně doladí chemií.

Nepodléhejte lesku a barvám

Tato rada se týká nakupování obecně, nejenom potravin. Všichni víme, že se výrobci snaží, aby jejich zboží bylo pro zákazníky co nejatraktivnější a co nejlépe přitáhlo jejich pozornost. V oblasti potravin se používají všechny dostupné triky v podobě přísad, barviv či leštidel.

Například při výběru jablek se rozhodně nenechte unést pouze očima, ale zeptejte se sami sebe, jak vypadají jablka z opravdové zahrady? Jsou takhle bezchybně červená, lesklá a bez jediné oděrky? Asi ne, že? A totéž platí i o sýrech. Mnoho lidí si myslí, že čím je sýr žlutější a jasnější, tím je tučnější. Pravdou naopak je, že přírodní sýr má bílou nebo mírně nažloutlou barvu.

Jasně žlutý tón propůjčují sýrům přidaná barviva, která se používají pro přikrášlení i dalších potravin, jako je třeba máslo, margarín nebo různé pomazánky. Ještě větší porci chemie najdete v dobarvovaném lososu, kečupu a jiných omáčkách. Vše působí lákavě, ale ve skutečnosti jde o nefalšovaný optický klam.

A na závěr ještě dobrá rada ohledně slev. Nepodléhejte jim! Spousta akcí není zdaleka tak výhodná, jak se na první pohled zdá. Při nákupu zkrátka zapojte rozum naplno a pocity nechte stranou. Uvidíte, že ve výsledku nakoupíte nejen kvalitněji, ale pravděpodobně také levněji.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.