Léta letoucí jsme byli odrazováni od pití kávy pro její škodlivé účinky na naše zdraví, mnoho z nás tedy překvapí, že současný trend je zcela opačný. Káva může být zdraví prospěšná, a to nehovoříme o kávě z čekanky, bukvic nebo dalších náhražkách kávových zrn. Nejnovější studie mluví jasně.

Pití kávy bývá některými vnímáno v podstatě jako užívání legální drogy, a to i mezi samotnými milovníky kávy. Bez šálku horkého kafe si někdo nedokáže představit ráno, studenti jí vypijí hektolitry, aby se mohli učit dlouho do noci, další si ji užívají jen svátečně v kavárně u dortíku. Mimochodem, káva není to, čeho bychom se měli z této dvojice více obávat.

Kávu miluje drtivá většina populace, přestože bylo její pití dlouhá léta spojováno se zdravotními problémy, z nichž nejrizikovější jsou bezesporu srdeční problémy. Podobně jako u cigaret si mnoho lidí bedlivě hlídalo počet vypitých šálků za den, protože i přes její neodolatelnou chuť a vůni vnímali rizika její časté konzumace. Nejnovější dlouholeté studie však ukazují, že pití tohoto nápoje nejenže zdravotní potíže nezpůsobuje, ale naopak může být pro některé jedince zdraví prospěšné.

Prevence srdečních chorob

Pro mnohé bude možná překvapivá informace, že pití neslazené kávy může vést ke snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění nebo dokonce některých druhů rakoviny, dále pak Parkinsonovy choroby a deprese. Pravidelné pití kávy působí protizánětlivě, může také prodloužit život a má pozitivní vliv na imunitu vzhledem k nemalému obsahu polyfenolů působících v našem těle jako antioxidanty.

Proti pozitivním účinkům kávy se dá určitě namítnout, že obsahuje kofein, nicméně její prospěšnost přesahuje potencionální rizika s pitím kávy spojená. Pokud pomalu metabolizujete kofein, kávu by vám asi lékař nedoporučil. Kofein může mít vliv na kvalitu spánku, což ovšem záleží na metabolismu každého jednotlivce, stejně jako na dalších faktorech, jako je věk, množství fyzické aktivity za den, tělesné propozice apod.

Bez zdravého životního stylu vás káva nezachrání

Názory se různí na míru odvodňování, kterou pití kávy způsobuje, nicméně pokud jejímu pití holdujete, určitě není na škodu současně s příjmem kávy doplňovat také tekutiny. Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete pít kávu, není problém tento nápoj nahradit například nápojem z kořene čekanky či pampelišky nebo zeleným a černým čajem. Pro naše zdraví je nejdůležitější celkově udržovat zdravý životní styl včetně vhodného jídelníčku, pár šálků sebekvalitnější kávy denně nás jistě nespasí.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.