Hrách, kroupy, jáhly nebo pohanka. To vše z našeho jídelníčku pomalu vymizelo, abychom se k tomu mohli vrátit. Vybrala jsem pro vás pár staročeských receptů, které obohatí váš jídelníček.
Babičky věděly, co je dobré
Naše babičky si uměly vážit všeho, co jim příroda dávala. Plodin z pole i čerstvého masa. Jejich strava, to byl také odlišný životní styl. Dokázaly zpomalit, vychutnat si zdravé jídlo a užít si, že ho mohou připravit pro druhé.
Strava našich předků byla z velké části založena především na luštěninách a obilovinách. Jedli nejen celá semena, ale také nejrůznější kroupy, krupky nebo vločky. Později se přidaly také brambory.
Typické staročeské recepty sice zahrnovaly sádlo, uzené a podobně, ale aby pro vás byly recepty reálně použitelné, vybrala jsem vegetariánskou alternativu.
Kontrabáš
Kontrabáš jsem ochutnala v Beskydech, kde se pohanka stále běžně připravuje a můžu ho jedině doporučit. Součástí původního receptu je na kousky nakrájené uzené, ale my ho nahradíme houbami.
Ingredience: brambory, pohanka, olej, cibule, houby, česnek, sůl.
Nejprve dejte vařit pohanku i brambory zvlášť. Mezitím nakrájejte cibuli nadrobno a nechte ji zesklovatět na oleji, přidejte čerstvé houby. Brambory rozšťouchejte nebo nakrájejte na malé kousky a vše smíchejte s prolisovaným česnekem. Zapékací mísu vymažte kouskem sádla nebo olejem a směs do ní rozprostřete. Nechte zapéct v troubě.
Jáhelník
Jáhly lze zapéct na sladko s ovocem, typicky se švestkami nebo naslano se zelím. Pro švestkový jáhelník budete potřebovat:
Ingredience: jáhly, sušené nebo čerstvé švestky, javorový sirup nebo jinou alternativu, vejce, vlašské ořechy, skořice, rozinky, sůl, pečicí papír.
Jáhly nejprve uvařte ve vodě osolené špetkou soli. Žloutky, skořici, sirup, rozinky a najemno nasekané ořechy vmíchejte do uvařených jáhel. Bílky vyšlehejte a opatrně vmíchejte do směsi. Pekáč vyložte pečicím papírem, rozprostřete polovinu směsi, poklaďte ovocem a přikryjte druhou polovinou. Dejte péct. Dobrou chuť!
Šoulet
Přejedla se vám klasická hrachovka? Možná vám zachutná šoulet.
Ingredience: kroupy, hrách (1/2 množství krup), majoránka, česnek, olej, cibule, sůl.
Hrách i kroupy namočte. Obojí uvařte zvlášť a smíchejte. Cibuli nakrájejte najemno a nechte zesklovatět na oleji, osolte. Přimíchejte k hrachu a kroupám spolu prolisovaným česnekem a majoránkou. Vařte dalších 30 minut.
TIP: ideálně použijte tlakový hrnec.
Podávejte s kysaným zelím nebo vařenou zeleninou.
Článek vychází výhradně ze zkušeností autorky.
Blanka Hrnčířová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.